Στο ρελαντί ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε εκτός έδρας την Λάρισα για την 30η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Οι “Ερυθρόλευκοι” έκαμψαν εύκολα την αντίσταση του αντιπάλου τους, τον οποίο επικράτησαν με σκορ 0-3 και ολοκλήρωσαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Τα τέρματα των Πειραιωτών πέτυχαν οι Ομάρ Ελαμπντελαουί, Μαντί Καμαρά και Αχμέτ Χασάν. Επίσης ο Μπίμπρας Νάτχο πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση, καθώς κατέγραψε δύο ασίστ.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Πέδρο Μάρτινς, είδε τους ποδοσφαιριστές του από τα πρώτα λεπτά να παίρνουν τα ηνία του αγώνα και να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, όμως έφταναν δύσκολα στην αντίπαλη περιοχή, ωστόσο όλα τα στοιχήματα ήταν υπέρ του για τη νίκη. Οι παίκτες του δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα και σε μία από τις ελάχιστες φάσεις που δημιούργησαν στο πρώτο μέρος ευτύχησαν να προηγηθούν. Στην επανάληψη οι παίκτες του ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο, έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο και έκλεισαν τον αντίπαλό τους στα καρέ του.

Έτσι οι Πειραιώτες κατέγραψαν την δέκατη συνεχόμενη νίκη τους και το τέλος του πρωταθλήματος τους βρήκε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 75 βαθμούς.

Όσον αφορά την εξέλιξη της συνάντησης, η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού σημειώθηκε στο 6ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Γιακιμόφσκι, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Μόρα και πέρασε άουτ. Στο 24ο λεπτό ο Νάτχο με εξαιρετική μπαλιά έβγαλε τον Χασάν σε θέση τετ α τετ και αυτός με σουτ πέτυχε το 0-1. Στο 36ο λεπτό μετά από σέντρα του Ομάρ, ο Χασάν πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Με το σκορ στο 0-1 οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Η πρώτη ευκαιρία της επανάληψης έγινε στο 46ο λεπτό όταν ο Νάτχο από πλάγια θέση έκανε το σουτ αλλά ο Κρίστιανσον μπλόκαρε την μπάλα. Ένα λεπτό αργότερα το μακρινό σουτ του Ανδρούτσου πέρασε άουτ. Στο 49ο λεπτό ο Νάτχο μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το γύρισμα και ο Ομάρ με εξαιρετικό σουτ με το αριστερό σημείωσε το 0-2. Στο 53ο λεπτό μετά από σέντρα του Ομάρ, ο Σολδάνο τροφοδότησε τον Χασάν, αυτός από κοντινή απόσταση έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Κρίστιανσον μπλόκαρε την μπάλα. Στο 62ο λεπτό ο Σικάβκα έκανε το σουτ αλλά ο Λοντίγκιν το απέκρουσε. Στο 69ο λεπτό μετά από υποδειγματική αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Νάτχο τροφοδότησε τον Τσιμίκα, αυτός έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία. Στο 86ο λεπτό μετά από συστημένη σέντρα του Τοροσίδη, ο Καμαρά βρέθηκε ολομόναχος στην περιοχή και με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3. Στο 92ο λεπτό ο Κρίστιανσον απομάκρυνε το σουτ του Φορτούνη.

Ο κύριος Μάρτινς χρησιμοποίησε τους Λοντίγκιν, Τσιμίκα, Νάτχο ( 72΄ Γκερέρο ), Παπαδόπουλο, Ανδρούτσο, Ομάρ ( 82΄ Τοροσίδη ), Μεριά, Σισέ, Σολδάνο, Χασάν ( 58΄ Φορτούνη ) και Καμαρά.