Στα play off με υπογραφή Σα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” την Μπασακσεχίρ στην δεύτερη αναμέτρηση των δύο ομάδων. Στην ρεβάνς οι “Ερυθρόλευκοι” επικράτησαν με σκορ 2-0 και με συνολικό σκορ 3-0 εξασφάλισαν την είσοδό τους στα play off της διοργάνωσης όπου και θα τεθούν αντιμέτωποι με την Κράσνονταρ. Τα τέρματα των Πειραιωτών σημείωσαν οι Ρούμπεν Σεμέδο και Ματιέ Βαλμπουενά.

Ο τεχνικός της ελληνικής ομάδας, Πέδρο Μάρτινς, είδε τους ποδοσφαιριστές του να αντιμετωπίζουν πολλά αμυντικά προβλήματα κυρίως στο πρώτο μέρους και τους αντιπάλους να φτάνουν με σχετική ευκολία στην περιοχή. Ωστόσο ο Ζοσέ Σα ήταν σε μεγάλη ημέρα, αποτέλεσε πραγματικό κέρβερο και όποτε χρειάστηκε φώναξε παρών. Ο Πορτογάλος τερματοφύλακας ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου και αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα.

Από εκεί και πέρα, ο Γκιγιέρμε λίγο πριν την λήξη του αγώνα έπεσε στο έδαφος και έπιανε το πόδι του. Ο Βραζιλιάνος χαφ σε μία προσπάθειά του υπέστη κράμπα και αντικαταστάθηκε από τον Κούτρη. Η κατάσταση του Γκιγιέρμε πάντως δεν εμπνέει ιδιαίτερη ανησυχία και σύμφωνα με το ιατρικό επιτελείο η κράμπα προήλθε από την κούραση.

Εξαιρετικές εντυπώσεις άφησε ο νεαρός Ραντζέλοβιτς, ενώ για ακόμη ένα ματς ο Σεμέδο ήταν απροσπέλαστος και ήταν ο απόλυτος ηγέτης της αμυντικής γραμμής.

Όσον αφορά την εικόνα του παιχνιδιού, η πρώτη καλή στιγμή της συνάντησης έγινε στο 4ο λεπτό όταν το δυνατό σουτ του Γκιγιέρμε από μακρινή απόσταση τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Στο 8ο λεπτό το σουτ του Ρομπίνιο από τα όρια της περιοχής πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 10ο λεπτό ο Βίστσα βρέθηκε σε θέση τετ α τετ έκανε το σουτ αλλά ο Σα το απομάκρυνε. Στο 16ο λεπτό μετά από σέντρα του Καϊσάρα, ο Κριβελί έκανε το τακουνάκι αλλά ο Σα ενστικτωδώς το έδιωξε. Στο 21ο λεπτό το σουτ του Βαλμπουενά μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ. Στο 35ο λεπτό μετά από γύρισμα του Βίστσα, ο Ρομπίνιο από τα δύο μέτρα έκανε το σουτ αλλά ο Σα με υπερπροσπάθεια το έδιωξε σε κόρνερ. Στο 42΄ ο Μασούρας έξω από την περιοχή έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 46΄ μετά από σέντρα του Ποντένσε, ο Γκερέρο αφού πρώτα έκανε το κοντρόλ στην συνέχεια επιχείρησε το σουτ αλλά ο Γκιουνόκ ήταν σωστά τοποθετημένος και το μπλόκαρε. Στο 49ο λεπτό μετά από πάσα του Μασούρα, η μπάλα έφτασε στον Βαλμπουενά, ο οποίος από ευνοϊκή θέση έκανε το σουτ αλλά αυτό πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 55ο λεπτό μετά από φάουλ του Βαλμπουενά, ο Γκερέρο πήρε την κεφαλιά, ο Γκιουνόκ την απομάκρυνε, όμως στην συνέχεια της φάσης ο Σεμέδο πήρε το ριμπάουντ και με προβολή σε κενή εστία σημείωσε το 1-0. Στο 63ο λεπτό μετά από σέντρα του Κλισί, ο Βίστσα έκανε το σουτ αλλά ο Σα έπεσε στην γωνία του και το έδιωξε. Στο 66ο λεπτό ο Σα έδιωξε σε κόρνερ το μακρινό σουτ του Καϊσάρα. Στο 77ο λεπτό ο Βιεϊρά ανέτρεψε τον Ραντζέλοβιτς και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλμπουενά, ο οποίος νίκησε τον Γκιουνόκ και πέτυχε το 2-0. Στο 92ο λεπτό ο Σα μπλόκαρε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καϊσάρα.

Ο κύριος Μάρτινς χρησιμοποίησε τους Σα, Ομάρ, Γκιγιέρμε (89΄ Κούτρη), Μεριά, Τσιμίκα, Ποντένσε (68΄ Ραντζέλοβιτς), Μπουχαλάκη, Σεμέδο, Βαλμπουενά (82΄ Καμαρά), Γκερέρο και Μασούρα.