Πρόκριση όνειρο για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός ανάγκασε σύσσωμο το ποδοσφαιρικό κοινό να μιλάει για την πρόκρισή του. Κόντρα σε όλες τις προβλέψεις, οι “Ερυθρόλευκοι” πέτυχαν την υπέρβαση και κατάφερε να αποκλείσει την Άρσεναλ.

Οι Πειραιώτες ταξίδεψαν στην Αγγλία για να αντιμετωπίσουν την Άρσεναλ στη ρεβάνς των δύο ομάδων για τους “32” του Europa League. Οι “Κόκκινοι” κυνηγούσαν ένα θαύμα αφού έπρεπε να ανατρέξουν το εις βάρος τους 1-0 με το οποίο είχαν ηττηθεί στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”.

Σε ένα εκπληκτικό ματς που οδηγήθηκε στην παράταση, ο Ολυμπιακός έκανε κατάθεση ψυχής και ανάγκασε τον αντίπαλο να υποκύψει στην ανωτερότητά του, μιας και επικράτησε με σκορ 1-2 και εξασφάλισε την είσοδό του στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το γκολ του Παπίς Σισέ έστειλε το ματς στον επιπλέον χρόνο. Εκεί η ελληνική ομάδα βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, καθώς ισοφαρίστηκαν από τον Ομπαμεγιάνγκ, όμως δε το έβαλε κάτω και συνέχισε να πιστεύει στο θαύμα. Έτσι στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί έστειλε τη μπάλα στο βάθος της αντίπαλης εστίας και χάρισε τη μεγαλειώδη πρόκριση στην ομάδα του.

Οι “Ερυθρόλευκοι” ήταν φανταστικοί, κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και παρά το γεγονός ότι ισοφαρίστηκαν, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και τελικά πήραν μία πρόκριση που την άξιζαν.

Ο τεχνικός του συλλόγου, Πέδρο Μάρτινς, χρησιμοποίησε σχεδόν την ίδια ενδεκάδα με αυτή που παρέταξε στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ. Η μοναδική αλλαγή ήταν του Σισέ, ο οποίος πήρε τη θέση του τιμωρημένου Σεμέδο.  Οι παίκτες του πραγματοποίησαν συγκλονιστική εμφάνιση και κανείς τους δεν υστέρησε.

Όσον αφορά την εικόνα του αγώνα, η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης έγινε στο 21ο λεπτό όταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πέπε από ευνοϊκή θέση πέρασε πάνω από την εστία του Σα. Στο 36ο λεπτό οι Πειραιώτες άλλαξαν εξαιρετικά τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Καμαρά, ο οποίος μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση όμως δε σημάδεψε σωστά. Στο 41ο λεπτό ο Ραντζέλοβιτς έστρωσε στον Ελ Αραμπί, αυτός έκανε το σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία. Στο 53ο λεπτό έπειτα από συστημένη εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά, ο Σισέ κινήθηκε στην καρδιά της περιοχής και με καρφωτή κεφαλιά σημείωσε το 0-1. Στο 57ο λεπτό ο Τσιμίκας πέρασε όποιον βρήκε στο διάβα του, επιχείρησε το σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή αλλά ο Λένο εκτινάχθηκε και με εντυπωσιακό τρόπο το απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο 76ο λεπτό ο Σα  με υπερένταση έδιωξε το διαγώνιο σουτ του Πέπε. Στο 81ο λεπτό το σουτ του Λακαζέτ μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ. Στο 83ο λεπτό ο Σα έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε σταθερά το μακρινό σουτ του Τορέιρα. Έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Η πρώτη φάση του επιπλέον χρόνου έγινε στο 104΄ όταν ο Μασούρας τροφοδότησε τον Γκασπάρ, αυτός έκανε το σουτ από καλή θέση αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία. Στο 108΄ ο Ελ Αραμπί έδωσε στον Μασούρα, αυτός δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή και από πλάγια θέση όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 113΄ έπειτα από σέντρα του Οζίλ η μπάλα έφτασε στον Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος με εξαιρετικό γυριστό σουτ στην κίνηση ισοφάρισε σε 1-1. Στο 120΄ μετά από εκπληκτική σέντρα του Μασούρα, ο Ελ Αραμπί με προβολή από κοντινή απόσταση πέτυχε το 1-2 και έστειλε την ομάδα του στους έβδομους ουρανούς. Στο 124΄ έπειτα από φάση διαρκείας, η μπάλα έφτασε στον Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος από ευνοϊκή θέση έκανε το σουτ αλλά αυτό πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο κύριος Μάρτινς χρησιμοποίησε τους Σα, Τσιμίκα (115΄ Λοβέρα), Ομάρ, Σισέ, Γκιγιέρμε (117΄ Παπαδόπουλο), Μπα, Μπουχαλάκη, Ραντζέλοβιτς (77΄ Μασούρα), Καμαρά, Βαλμπουενά (86΄ Γκασπάρ) και Ελ Αραμπί.

Οι “Ερυθρόλευκοι” θα ταξιδέψουν για ακόμη μία φορά στην Αγγλία, αφού κληρώθηκαν στους “16” του Europa League με τη Γουλβς.