Πλήρωσε τα λάθη και την αποβολή ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Champions League. Αν και αγώνας κυλούσε ιδανικά για τους “Ερυθρόλευκους”, καθώς στο πρώτο ημίχρονο βρισκόταν μπροστά στο σκορ, στην επανάληψη πλήρωσαν τις αμυντικές τους ολιγωρίες, με συνέπεια να γνωρίσουν την ήττα με σκορ 3-1. Το τέρμα των Πειραιωτών σημείωσε ο Ρούμπεν Σεμέδο.

Οι “Κόκκινοι” έλεγχαν το ρυθμό της αναμέτρησης και βρισκόταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 57ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο ο Μπενζιά αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Αυτό είχε ως συνέπεια, ο Ολυμπιακός να δώσει αρκετά μέτρα στον αντίπαλο και να κλειστεί στην περιοχή του. Ο Ερυθρός εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις στημένες φάσεις και τις κακές τοποθετήσεις των αμυντικών των “Ερυθρολεύκων” και με δύο πανομοιότυπα τέρματα προς το τέλος της συνάντησης πήρε τους τρεις βαθμούς.

Ο τεχνικός των Πειραιωτών, Πέδρο Μάρτινς, πήρε την απόφαση να ξεκουράσει αρκετούς ποδοσφαιριστές και να δώσει φανέλα βασικού στους Τοροσίδη, Καμαρά, Μπενζιά και Λοβέρα.

Τα πράγματα στοίχημα πως κυλούσαν ιδανικά, μέχρι την στιγμή που ο Μπενζιά αποβλήθηκε. Οι παίκτες του πελαγοδρόμησαν, δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους, δεχόταν συνεχώς επιθέσεις και δεν μπορούσαν να απειλήσουν. Αυτό είχε ως αντίκτυπο ο αντίπαλος να κερδίσει πολλές στατικές φάσεις, τις οποίες εκμεταλλεύτηκε.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης έγινε στο 23ο λεπτό όταν ο Μασούρας τροφοδότησε τον Γκερέρο, αυτός έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, έπειτα από σέντρα του Τσιμίκα, ο Γκερέρο πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Στο 37ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Μασούρα, ο Σεμέδο με προβολή από πλάγια θέση και λάθος εκτίμηση του Μπόργιαν σημείωσε το 0-1. Στο 56ο λεπτό μετά από γύρισμα του Γκόμπελιτς, ο Φαν λα Πάρα έκανε το σουτ από ευνοϊκή θέση αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία. Στο 62ο λεπτό έπειτα από κακή απομάκρυνση του Μεριά, η μπάλα στρώθηκε στον Βούλιτς, ο οποίος με διαγώνιο σουτ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 70ο λεπτό ο Σα μπλόκαρε το μακρινό σουτ του Κάνιας. Στο 84ο λεπτό ο Ποντένσε βρήκε τον Καμαρά, αυτός από μακρινή απόσταση δοκίμασε το πόδι του, όμως ο Μπόργιαν έπεσε στη γωνία του και το έδιωξε. Ένα λεπτό αργότερα, έπειτα από γύρισμα του Ποντένσε, ο Μεριά βρέθηκε αφύλαχτος στη μικρή περιοχή, έκανε το σουτ αλλά αυτό πέρασε άουτ. Στο 87ο λεπτό μετά από κόρνερ του Μάριν, ο Μιλούνοβιτς νίκησε στον αέρα τους Σεμέδο και Μπουχαλάκη και με κεφαλιά πέτυχε το 1-2. Στο 90ο λεπτό σε φάση καρμπόν, ο Μάριν έκανε το κόρνερ, αυτή τη φορά ο Μποάκιε πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ο κύριος Μάρτινς χρησιμοποίησε τους Σα, Μεριά, Λοβέρα (61΄ Ποντένσε), Τοροσίδη, Τσιμίκα, Μασούρα (79΄ Ομάρ), Σεμέδο, Μπουχαλάκη, Καμαρά (89΄ Ελ Αραμπί), Μπενζιά και Γκερέρο.