Ολυμπιακός: Το ντέρμπι βάφτηκε κόκκινο

Στο ντέρμπι της όγδοης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League, ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” την ΑΕΚ. Το ντέρμπι βάφτηκε κόκκινο, καθώς οι “Ερυθρόλευκοι” επικράτησαν σχετικά εύκολα της ΑΕΚ με σκορ 2-0 και παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Τα τέρματα των Πειραιωτών σημείωσαν οι Ρούμπεν Σεμέδο και Μαντί Καμαρά.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Πέδρο Μάρτινς, είδε τους ποδοσφαιριστές του να πετυχαίνουν από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο, να είναι ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και να χτυπούν στις αδυναμίες του αντιπάλου τους. Παρά το γεγονός ότι η υπερπροσπάθεια των παικτών του κόντρα στην Μπάγερν έκανε την εμφάνισή της, οι “Ερυθρόλευκοι” έκαμψαν σχετικά εύκολα την αντίσταση της ΑΕΚ και πήραν τους τρεις βαθμούς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Μαντί Καμαρά, ο οποίος πέραν του τέρματος που σημείωσε, κατάπιε πάρα πολλά χιλιόμετρα και αναδείχθηκε πολυτιμότερος της αναμέτρησης. Ο μέσος από τη Γουινέα έκανε αρκετή δουλειά στο κέντρο, βοήθησε τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά την ομάδα του και παράλληλα έψαχνε αρκετές φορές το γκολ. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Αβραάμ Παπαδόπουλος, ο οποίος δεν έχασε σχεδόν καμία προσωπική μάχη και ήταν στυλοβάτης στο κέντρο της άμυνας. Επίσης εξαιρετικό παιχνίδι έκαναν και οι Τσιμίκας και Γκιγιέρμε.

Όσον αφορά την εξέλιξη της συνάντησης, η πρώτη καλή στιγμή του ντέρμπι έγινε στο 8ο λεπτό όταν ο Τσιντώτας απομάκρυνε σε κόρνερ το σουτ του Καμαρά από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Το κόρνερ εκτελέστηκε, η μπάλα έπειτα από φάση διαρκείας έφτασε στον Ελ Αραμπί, ο οποίος τροφοδότησε τον Σουντανί, αυτός έδωσε έτοιμο γκολ στον Σεμέδο, ο οποίος δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με προβολή σε κενή εστία πέτυχε το 1-0. Στο 16ο λεπτό ο Σα απομάκρυνε ενστικτωδώς σε κόρνερ το σουτ του Ολιβέιρα από πλάγια θέση. Στο 49ο λεπτό ο Καμαρά με εκπληκτική μπαλιά έβγαλε τον Ομάρ σε θέση τετ α τετ, αυτός έκανε το σουτ αλλά ο Τσιντώτας το έδιωξε σε κόρνερ. Στο 62ο λεπτό το μακρινό σουτ του Σιμάο πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 65ο λεπτό ο Τσιντώτας απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Καμαρά. Στο 67ο λεπτό το διαγώνιο σουτ του Βέρντε δε βρήκε στόχο. Στο 69ο λεπτό ο Ποντένσε γύρισε στον Καμαρά, ο οποίος από τα όρια της περιοχής έκανε το σουτ αλλά ο Τσιντώτας έπεσε στη γωνία του και το έδιωξε. Στο 77ο λεπτό ο Ποντένσε έστρωσε στον Καμαρά και αυτός με εξαιρετικό σουτ σημείωσε το 2-0. Στο 90ο λεπτό το σουτ του Γκερέρο πέρασε άουτ.

Ο κύριος Μάρτινς χρησιμοποίησε τους Σα, Τσιμίκα, Σουντανί (60΄ Μασούρα), Ομάρ, Παπαδόπουλο, Ελ Αραμπί (72΄ Γκερέρο), Σεμέδο, Μπουχαλάκη (89΄ Λοβέρα), Γκιγιέρμε, Καμαρά και Ποντένσε.