Ολυμπιακός: Στην κορυφή με Ελ Αραμπί

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την απώλεια βαθμών του ΠΑΟΚ, νίκησε εντός έδρας τον Παναθηναϊκό για τη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League με σκορ 1-0 και βρέθηκε μόνος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Το αιώνιο ντέρμπι έκρινε ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί, ο οποίος σημείωσε το μοναδικό τέρμα της συνάντησης.

Ο τεχνικός των “Ερυθρολεύκων”, Πέδρο Μάρτινς, είδε τους ποδοσφαιριστές του να αντιμετωπίζουν αρκετά προβλήματα στο πρώτο μέρος τόσο στην αμυντική τους λειτουργία όσο και στην ανάπτυξη, με συνέπεια να δέχονται αρκετές επιθέσεις.

Ωστόσο στην επανάληψη, οι παίκτες του ανέβασαν στροφές, έκλεισαν τον αντίπαλο στα καρέ του, πίεσαν ψηλά, δεν του επέτρεψαν να κυκλοφορήσει τη μπάλα και με σκόρερ τον Ελ Αραμπί πήραν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Μπορεί το “Γεώργιος Καραϊσκάκης” να ήταν άδειο, λόγω της τιμωρίας των Πειραιωτών και η ατμόσφαιρα παγωμένη, όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε να επικρατήσει στο ντέρμπι και πλέον φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Ελ Αραμπί σε ακόμη ένα ματς ήταν καθοριστικός, αφού με μία επαφή έκρινε τον νικητή και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Όσον αφορά την εξέλιξη του ντέρμπι, η πρώτη καλή στιγμή της συνάντησης έγινε στο 8ο λεπτό όταν το σουτ του Μπουχαλάκη από μακρινή απόσταση πέρασε μακριά από την αντίπαλη εστία. Στο 22ο λεπτό ο Ποντένσε με εκπληκτική μακρινή μεταβίβαση έβγαλε τον Μασούρα σε θέση βολής, αυτός έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή όμως ο Διούδης το απέκρουσε. Στο 25ο λεπτό έπειτα από σέντρα του Βαλμπουενά, ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά από ευνοϊκή θέση αλλά ο Διούδης δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα μπλόκαρε σταθερά. Στο 26ο λεπτό το σουτ του Δώνη μέσα από την περιοχή πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 42ο λεπτό μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά, ο Σεμέδο πήρε την κεφαλιά αλλά ο Διούδης την μπλόκαρε. Στο 43ο λεπτό ο Γιόχανσον βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ αλλά ο Σα το απέκρουσε. Στο 59ο λεπτό το σουτ του Μπενζιά έξω από την περιοχή πέρασε πάνω από την εστία. Στο 60ο λεπτό ο Ελ Αραμπί έβγαλε τον Χριστοδουλόπουλο σε θέση τετ α τετ, αυτός έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 74ο λεπτό μετά από σέντρα του Βαλμπουενά, ο Ελ Αραμπί με σουτ στην κίνηση από κοντινή απόσταση πέτυχε το 1-0. Στο 81ο λεπτό ο Ομάρ έκανε το σουτ από πλάγια θέση, όμως ο Διούδης με υπερένταση το απομάκρυνε σε κόρνερ.

Ο κύριος Μάρτινς παρέταξε την ομάδα του με τους Σα, Τσιμίκα, Μασούρα (46΄ Μπενζιά), Ομάρ, Μπα, Ποντένσε (60΄ Χριστοδουλόπουλο), Σεμέδο, Καμαρά, Μπουχαλάκη, Βαλμπουενά (94΄ Κούτρη) και Ελ Αραμπί.