Ολυμπιακός: Σκόρπισε την Ξάνθη στο τελευταίο του εντός έδρας ματς

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” την Ξάνθη για την 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Οι “Ερυθρόλευκοι” δεν συνάντησαν την παραμικρή δυσκολία και έκαμψαν εύκολα την αντίσταση του αντιπάλου τους, τον οποίο και νίκησαν με το ευρύ 4-0. Τα τέρματα των Πειραιωτών σημείωσαν οι Ομάρ, Φορτούνης και Γκιγιέρμε, ο οποίος πέτυχε τα δύο πρώτα τέρματα της ομάδας του. Η αναμέτρηση με την Ξάνθη ήταν η τελευταία εντός έδρας του Ολυμπιακού την τρέχουσα σεζόν.

Ο προπονητής των “Ερυθρολεύκων”, Πέδρο Μάρτινς, είδε τους ποδοσφαιριστές του να στήνουν πάρτι στον αγωνιστικό χώρο και να κλείνουν τις εντός έδρας υποχρεώσεις τους με τον πλέον κατάλληλο τρόπο. Από τα πρώτα κιόλας λεπτά πήραν τον απόλυτο έλεγχο του ματς, έκλεισαν τον αντίπαλό τους στα καρέ του και με την συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με δύο τέρματα διαφορά. Κάπου εκεί ολοκληρώθηκε το ματς, δεν θα υπήρχε άνθρωπος να στοιχηματίσει σε ανατροπή, καθώς στην συνέχεια οι ερυθρόλευκοι δεν αφήσαν την Ξάνθη σε κανένα σημείο να αντιδράσει.

Μάλιστα ο κύριος Μάρτινς έδωσε χρόνο συμμετοχής στους Σολδάνο και Ντίας, οι οποίοι βρέθηκαν στην αρχική ενδεκάδα. Επίσης την επανεμφάνισή του πραγματοποίησε ο Αβραάμ Παπαδόπουλος.

Όσον αφορά την εξέλιξη της συνάντησης, η πρώτη καλή στιγμή του ματς σημειώθηκε στο 10ο λεπτό όταν ο Σολδάνο τροφοδότησε τον Ομάρ, αυτός έκανε το σουτ αλλά ο Ζίβκοβιτς με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα. Ένα λεπτό αργότερα, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, ο Γκιγιέρμε με κεφαλιά σημείωσε το 1-0. Στο 16ο λεπτό ο Ντίας τροφοδότησε τον Ομάρ, αυτός έκανε το γύρισμα και ο Γκιγιέρμε με σουτ στην κίνηση από κοντινή απόσταση πέτυχε το 2-0. Λίγα λεπτά μετά, ο Ποντένσε έβγαλε τον Φορτούνη σε θέση τετ α τετ, αυτός έκανε το σουτ αλλά ο Ζίβκοβιτς το έδιωξε σε κόρνερ. Στο 21ο λεπτό ο Ζίβκοβιτς απομάκρυνε σε κόρνερ το μακρινό σουτ του Γκιγιέρμε. Στο 26ο λεπτό η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 36ο λεπτό ο Σα μπλόκαρε το σουτ του Μελιόπουλου. Στο 39ο λεπτό το σουτ του Ντίας πέρασε άουτ. Στο 40ο λεπτό ο Ομάρ από ευνοϊκή θέση έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία. Στο 44ο λεπτό το μακρινό σουτ του Καμαρά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, όμως στην συνέχεια ο Ομάρ πήρε το ριμπάουντ και με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, το οποίο ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Η πρώτη φάση της επανάληψης έγινε στο 50ο λεπτό όταν το μακρινό σουτ του Καμαρά πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 57ο λεπτό μετά από μακρινή μπαλιά του Γκιγιέρμε, ο Φορτούνης αφού πρώτα κοντρόλαρε υπέροχα την μπάλα, στην συνέχεια με σουτ πέτυχε το 4-0. Στο 67ο λεπτό ο Ντίας έβγαλε σε θέση βολής τον Ομάρ, αυτός έκανε το σουτ αλλά ο Ζίβκοβιτς το έδιωξε σε κόρνερ. Στο 70΄ ο Ζίβκοβιτς έδιωξε το σουτ του Φορτούνη.

Ο κύριος Μάρτινς χρησιμοποίησε τους Σα, Τσιμίκα, Ποντένσε ( 58΄ Μασούρα ), Σισέ, Ομάρ, Φορτούνη ( 74΄ Χασάν ), Ζιλ Ντίας, Καμαρά, Μεριά ( 69΄ Αβραάμ Παπαδόπουλο ), Σολδάνο και Γκιγιέρμε.