Ολυμπιακός: Με οδηγό τον Χριστοδουλόπουλο

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε εκτός έδρας τον ΠΑΣ Γιάννινα για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Οι “Ερυθρόλευκοι” επικράτησαν του ΠΑΣ με σκορ 1-2 και συνέχισαν το “κυνήγι” τους για την κατάληψη της πρώτης θέσης του βαθμολογικού πίνακα. Μεγάλος πρωταγωνιστής των Πειραιωτών ήταν ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, ο οποίος σημείωσε το δεύτερο τέρμα και ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου. Το άλλο γκολ προήλθε έπειτα από αυτογκόλ του Σκόνδρα.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Πέδρο Μάρτινς, είδε τους ποδοσφαιριστές του να μπαίνουν φουριόζοι στον αγωνιστικό χώρο και από τα πρώτα λεπτά είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαν να βρούνε διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή. Η υπεροχή τους καρποφόρησε στο 8ο λεπτό όταν και άνοιξαν το σκορ. Στη συνέχεια ο ΠΑΣ ισοφάρισε όμως ο Χριστοδουλόπουλος με κεφαλιά έβαλε εκ νέου την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Έπειτα οι “Ερυθρόλευκοι” δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα και πήραν τους τρεις βαθμούς.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, στην πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα στο 8ο λεπτό, ο Φορτούνης αφού πρώτα πέρασε δύο παίκτες στη συνέχεια έκανε τη σέντρα και ο Σκόνδρας άθελά του με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του ΠΑΣ, με τους Πειραιώτες να σημειώνουν το 0-1. Στο 14ο λεπτό, μετά από απομάκρυνση του Γκιγιέρμε, η μπάλα έφτασε στον Νικολιά, αυτός έκανε το σουτ, το οποίο βρήκε στα πόδια του Βούκοβιτς, μπέρδεψε τον Σα και κατέληξε στα δίχτυα με τον ΠΑΣ να ισοφαρίζει σε 1-1. Στο 37ο λεπτό, μετά από σέντρα ακριβείας του Ποντένσε, ο Χριστοδουλόπουλος με κεφαλιά πέτυχε το 1-2. Στο 43ο λεπτό, οι Χριστοδουλόπουλος και Ποντένσε έπαιξαν το “1-2”, στη συνέχεια ο πρώτος έκανε το σουτ όμως ο Βελλίδης το απομάκρυνε σε κόρνερ. Με το σκορ στο 1-2 οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Η πρώτη φάση της επανάληψης έγινε στο 46ο λεπτό όταν ο Βελλίδης πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση και απομάκρυνε σε κόρνερ το σουτ που επιχείρησε ο Χριστοδουλόπουλος. Στο 55ο λεπτό, ο Γκιγιέρμε έκανε το σουτ αλλά ο Βελλίδης το μπλόκαρε. Στο 62ο λεπτό το σουτ του Χριστοδουλόπουλου από ευνοϊκή θέση πέρασε άουτ. Στο 73ο λεπτό, μετά από εκπληκτική πάσα του Γκιγιέρμε, ο Φορτούνης έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία. Στο 79ο λεπτό ο Σα μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Κρίζμαν. Στο 85ο λεπτό η κεφαλιά του Τζημόπουλου πέρασε άουτ.

Ο κύριος Μάρτινς παρέταξε την ομάδα του με τους Σα, Ομάρ, Φορτούνη ( 86΄ Νάτχο ), Σισέ, Βούκοβιτς, Ποντένσε ( 92΄ Τοροσίδη ), Μπουχαλάκη, Κούτρη, Γκιγιέρμε, Γκερέρο ( 71΄ Χασάν ) και Χριστοδουλόπουλο.