Καθάρισε σε δύο λεπτά ο Ολυμπιακός

Δύο λεπτά στοίχημα πως ήταν αρκετά ώστε να ξεμπερδέψει ο Ολυμπιακός με την υπόθεση νίκη στον εντός έδρας αγώνα εναντίον του Ατρόμητου για τη δέκατη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Οι “Ερυθρόλευκοι” επικράτησαν με σκορ 2-0 και διατηρήθηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Τα τέρματα των Πειραιωτών σημείωσαν οι Ντάνιελ Ποντένσε και Χιλάλ Σουντανί.

Ο προπονητής των “Κόκκινων”, Πέδρο Μάρτινς, είδε τους ποδοσφαιριστές του να έχουν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, να κλείνουν τον αντίπαλο στα καρέ του, να δημιουργούν ευκαιρίες και από την άλλη να μην δέχονται ιδιαίτερη πίεση στα μετόπισθεν.

Ωστόσο, η πολυπρόσωπη αντίπαλη άμυνα κράτησε το μηδέν για εξήντα λεπτά. Στη συνέχεια όμως μίλησε ο Ντάνιελ Ποντένσε, ο οποίος με σουτ άνοιξε το σκορ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σουντανί χρίστηκε σκόρερ και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με δύο τέρματα διαφορά. Στο 67ο λεπτό ο Ολυμπιακός έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Παπαδόπουλου. Οι Πειραιώτες παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα, κράτησαν εύκολα το υπέρ τους αποτέλεσμα και πανηγύρισαν τους τρεις βαθμούς, χωρίς να χρειαστεί να ιδρώσουν ιδιαίτερα.

Όσον αφορά την εξέλιξη της συνάντησης, η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης έγινε στο 9ο λεπτό όταν μετά από υπέροχη μεταβίβαση του Μπουχαλάκη, ο Τσιμίκας βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, έκανε το σουτ αλλά ο Μέγιερι με τα πόδια το απομάκρυνε. Στο 10ο λεπτό ο Μέγιερι μπλόκαρε το σουτ του Σουντανί από πλάγια θέση. Στο 12ο λεπτό έπειτα από φάουλ του Γκάλο, ο Γαρουφαλιάς πήρε την κεφαλιά αλλά ο Σα με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα. Στο 17ο λεπτό ο Μασούρας βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ. Στο 25ο λεπτό το μακρινό σουτ του Γκιγιέρμε δε βρήκε στόχο. Στο 36ο λεπτό έπειτα από φάση διαρκείας, μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσιμίκα, η μπάλα στρώθηκε στον Παπαδόπουλο, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ο Μέγιερι το έδιωξε. Στο 47ο λεπτό ο Μπουχαλάκης έβγαλε τη σέντρα, ο Ελ Αραμπί έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά ο Μέγιερι το απέκρουσε. Στο 60ο λεπτό ο Μπουχαλάκης έπαιξε κάθετα στον Ποντένσε και αυτός με σουτ σημείωσε το 1-0. Στο 62ο λεπτό μετά από γύρισμα του Ελ Αραμπί, ο Σουντανί με σουτ στην κίνηση πέτυχε το 2-0. Στο 72ο λεπτό το μακρινό σουτ που επιχείρησε ο Σουντανί πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 92ο λεπτό ο Μέγιερι μπλόκαρε το διαγώνιο σουτ του Γκερέρο.

Ο κύριος Μάρτινς χρησιμοποίησε τους Σα, Τσιμίκα, Ελ Αραμπί (70΄ Μεριά), Παπαδόπουλο, Ομάρ, Μασούρα (56΄ Λοβέρα),  Σεμέδο, Γκιγιέρμε, Σουντανί (81΄ Γκερέρο), Μπουχαλάκη και Ποντένσε.