Διπλασίασε τις νίκες του επί της Ντουντελάνζ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε εντός έδρας τη Ντουντελάνζ για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Οι “Ερυθρόλευκοι” δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα και έκαμψαν εύκολα την αντίσταση της αντιπάλου τους, την οποία και νίκησαν με το ευρύ 5-1. Τα τέρματα των Πειραιωτών σημείωσαν οι Τοροσίδης, Χασάν, Χριστοδουλόπουλος και Φορτούνης, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ. Μάλιστα ο Φορτούνης με την απόδοσή του είναι υποψήφιος για πολυτιμότερος παίκτης της αγωνιστικής.

Η αναμέτρηση ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Ο Ολυμπιακός κατάφερε από την αρχή να επιβάλλει το ρυθμό του και μέχρι το 35ο λεπτό να σημειώσει τέσσερα τέρματα. Η Ντουντελάνζ δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να αντιδράσει με συνέπεια να γίνει έρμαιο στις ορέξεις των γηπεδούχων. Πλέον οι “Ερυθρόλευκοι” καλούνται να δώσουν δύο “τελικούς” με Ρεάλ Μπέτις εκτός και με Μίλαν εντός προκειμένου να εξασφαλίσουν τη συμμετοχή τους στην επόμενη φάση.

Όσον αφορά την εικόνα του ματς, η πρώτη καλή ευκαιρία σημειώθηκε στο 5ο λεπτό όταν ο Ποντένσε από ευνοϊκή θέση έκανε το σουτ αλλά πριν περάσει η μπάλα τη τελική γραμμή οι αμυντικοί της Ντουντελάνζ την απομάκρυναν. Στο 6ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα έφτασε στον Καμαρά, αυτός έκανε το σουτ, ο Τοροσίδης μπήκε στην πορεία του και με τακουνάκι σημείωσε το 1-0. Στο 15ο λεπτό μετά από σέντρα του Τσιμίκα και ολιγωρία των αντίπαλων αμυντικών ο Φορτούνης με πλασέ στην κίνηση πέτυχε το 2-0. Στο 26ο λεπτό μετά από σέντρα του Φορτούνη, ο Χριστοδουλόπουλος με γυριστό σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο 36ο λεπτό οι Φετφατζίδης και Ποντένσε δεν κατάφεραν να χριστούν σκόρερ, όμως στη συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Ποντένσε αυτός έκανε τη σέντρα και ο Φορτούνης με κεφαλιά σημείωσε το 4-0. Με το σκορ αυτό ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Η πρώτη φάση της επανάληψης έγινε στο 46ο λεπτό όταν ο Ποντένσε από το ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία. Στο 51ο λεπτό το σουτ του Νάτχο πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 59ο λεπτό μετά από κόρνερ του Φορτούνη, ο Σισέ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Μπονεφουά την απέκρουσε. Στο 67ο λεπτό ο Μπονεφουά απομάκρυνε το σουτ του Καμαρά. Στο 69ο λεπτό, ο Σινάνι με σουτ μείωσε σε 4-1. Στο 70ο λεπτό μετά από γύρισμα του Τσιμίκα, ο Φετφατζίδης έκανε το σουτ, ο Χασάν μπήκε στην πορεία της μπάλας και διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Πέδρο Μάρτινς παρέταξε την ομάδα του με τους Σα, Τοροσίδη, Ναουέλ ( 34΄ Φετφατζίδη ), Σισέ, Τσιμίκα, Φορτούνη ( 56΄ Χασάν ), Μιράντα, Ποντένσε, Νάτχο ( 61΄ Τουρέ ), Καμαρά και Χριστοδουλόπουλο.

Έτοιμος για το αιώνιο ντέρμπι

Ο Ολυμπιακός για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της SuperLeague υποδέχεται στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” τον Παναθηναϊκό. Το αιώνιο ντέρμπι είναι προγραμματισμένο για την Κυριακή 11 Νοεμβρίου και θα αρχίσει στις 19:30 ώρα Ελλάδας.

Στο ντέρμπι του ακολουθεί ο κύριος Μάρτινς αναμένεται να επαναφέρει στη βασική ενδεκάδα του Βούκοβιτς, Ομάρ, Κούτρη, Γκιγιέρμε και Χασάν. Οι υπόλοιποι όπως όλα δείχνουν θα είναι οι Σα, Σισέ, Φορτούνης, Χριστοδουλόπουλος και Ποντένσε. Η θέση που παίζεται είναι αυτή δίπλα στον Γκιγιέρμε στον άξονα. Αυτή τη στιγμή τον πρώτο λόγο έχει ο Μπουχαλάκης αλλά δεν αποκλείεται ο κύριος Μάρτινς να ξεκινήσει εκ νέου με τον Καμαρά.