Δέχθηκε τέσσερα γκολ σε δέκα λεπτά ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε την ολλανδική PSV Αϊντχόβεν σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Βέλγιο. Το ματς πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 24 Ιουλίου και οι ποδοσφαιριστές των “Ερυθρολεύκων” στοίχημα πως έκαναν ακόμη μία απογοητευτική εμφάνιση. Μετά την βαριά ήττα στο προηγούμενο φιλικό με αντίπαλο την βελγική Γκενκ, αυτή τη φορά οι Πειραιώτες γνώρισαν ακόμη μία ντροπιαστική ήττα, με το ίδιο σκορ, με 4-0.

Ο προπονητής της ομάδας, Πέδρο Μάρτινς, είδε τους παίκτες του να είναι αρκετά σταθεροί στην αρχή του παιχνιδιού αλλά στην επανάληψη κατέρρευσαν και δέχθηκαν τέσσερα γκολ σε διάστημα δέκα λεπτών. Υπέπεσαν σε αρκετά ατομικά λάθη και η αμυντική τους λειτουργία προβλημάτισε σε ακόμη ένα αγώνα. Επίσης, δεν κατάφεραν να βρεθούν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν μόλις δύο ευκαιρίες.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 31ο λεπτό, όταν μετά από λάθος γύρισμα του Φορτούνη, ο Μπεργκβάιν βρέθηκε απέναντι από τον Γιαννιώτη, έκανε το σουτ όμως ο Έλληνας τερματοφύλακας του απέκρουσε. Στο 35ο λεπτό, ο Βούκοβιτς απομάκρυνε κάπως ανορθόδωξα την μπάλα, αυτή έφτασε στον Μάλεν, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Γιαννιώτη. Έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με σκορ 0-0.

Στην επανάληψη η εικόνα του Ολυμπιακού ήταν άκρως απογοητευτική. Παρά το γεγονός ότι δημιούργησαν τις δύο πρώτες ευκαιρίες, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και υπέκυψαν στην ανωτερότητα των Ολλανδών.

Στο 47ο λεπτό, ο Φορτούνης με κεφαλιά τροφοδότησε τον Γκερέρο αλλά το σουτ του πέρασε άουτ. Στο 49ο λεπτό, μετά από σέντρα του Φορτούνη, ο Βούκοβιτς πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 65ο λεπτό, μετά από σέντρα του Περέιρο, ο Ντε Γιονγκ βρέθηκε αφύλαχτος και με σουτ σημείωσε το 1-0. Στο 71ο λεπτό, ο Τέζε βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας, έκανε το γύρισμα και ο Ντε Γιονγκ σε κενή εστία πέτυχε το 2-0. Στο 75ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σβαρπ βρέθηκε αμαρκάριστος στην μικρή περιοχή και χωρίς να δυσκολευτεί ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο 79΄ μετά από τραγικό λάθος του Σισέ, ο Μάλεν βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Ο κύριος Μάρτινς παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4 – 2 – 3 – 1. Ο Πορτογάλος τεχνικός χρησιμοποίησε τους Γιαννιώτη, Ποντένσε ( 69΄ Πάρντο), Μπουχαλάκη ( 70΄ Χατζισαφί ), Τσιμίκα, Γκερέρο ( 61΄ Ανσαριφάρντ ), Ομάρ ( 84΄ Μασούρα ), Καμαρά ( 77΄ Ανδρούτσο ), Βρουσάι ( 62΄ Χριστοδουλόπουλο ), Μιράντα, Φορτούνη ( 69΄ Φετφατζίδη ) και Βούκοβιτς ( 69΄ Σισέ ).

Αντίπαλος με Λουκέρνη

Την Δευτέρα 23 Ιουλίου πραγματοποιήθηκε στην Νιόν της Ελβετίας η κλήρωση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League.

Η κληρωτίδα έβγαλε αντίπαλο του Ολυμπιακού την ελβετική Λουκέρνη. Η πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων θα γίνει στις 9 Αυγούστου και θα διεξαχθεί στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”.

Ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για μία εβδομάδα μετά στο γήπεδο της Λουκέρνης στην Ελβετία.