“Βυθίστηκε” στην λίμνη των Ιωαννίνων ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε στους “Ζωσιμάδες” τον ΠΑΣ Γιάννινα, σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο, για την 30η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Οι “Ερυθρόλευκοι” στοίχημα πως παρουσιάστηκαν για ακόμη μία φορά κατώτεροι των περιστάσεων, καθώς γνώρισαν βαριά ήττα με σκορ 3-0. Μάλιστα, αυτή ήταν μία από τις πιο βαριές ήττες στη σύγχρονη ιστορία του Ολυμπιακού στο ελληνικό πρωτάθλημα. Η ολοκλήρωση της αγωνιστικής περιόδου 2017 -2018 βρήκε τους “Ερυθρόλευκους” στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 57 βαθμούς.

Ο υπηρεσιακός προπονητής του Ολυμπιακού, Χρήστος Κόντης, παρέταξε την ομάδα του με τους Χουτεσιώτη, Ιγκόρ, Ανσαριφάντ, Χατζισαφί, Φορτούνη, Σισέ, Βρουσάι, Ένγκελς, Ανδρούτσο, Ταχτσίδη και Τζούρτζεβιτς. Στο δεύτερο ημίχρονο, στον αγωνιστικό χώρο πέρασε ο Βέργος, στη θέση του Τζούρτζεβιτς, και ο Κωστανάσιος αντί του Βρουσάι. Ο Κωστανάσιος πραγματοποίησε την πρώτη του συμμετοχή με την πρώτη ομάδα του Ολυμπιακού.

Όσον αφορά την εικόνα της αναμέτρησης, η πρώτη καλή στιγμή του ματς σημειώθηκε στο 3ο λεπτό, όταν μετά από κάθετη μπαλιά του Φορτούνη, ο Ανσαριφάντ έκανε την προβολή, όμως ο Βελλίδης απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο 5ο λεπτό, μετά από σέντρα του Ιγκόρ, ο Ανσαριφάντ έκανε το σουτ, όμως ο Βελλίδης ενστικτωδώς το απομάκρυνε. Στο 12ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Χατζισαφί, ο Σισέ πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 39ο λεπτό, αρχικά ο Νικολιάς επιχείρησε σέντρα σουτ με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Χουτεσιώτη και στη συνέχεια ο Κόντε από ευνοϊκή θέση πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 43ο λεπτό, το σουτ του Κόντε πέρασε ελάχιστα άουτ. Με το σκορ στο 0-0 οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Η πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης σημειώθηκε στο 48ο λεπτό, όταν ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε το σουτ του Νικολιά. Στο 54ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Αποστολόπουλου, ο Τζημόπουλος με κεφαλιά σημείωσε το 1-0. Στο 61ο λεπτό, μετά από σέντρα του Νικολιά, ο Κόντε αφού πρώτα κοντρόλαρε την μπάλα στη συνέχεια με γυριστό σουτ πέτυχε το 2-0. Στο 84ο λεπτό, μετά από λάθος του Ανδρούτσου, η μπάλα έφτασε στον Κόντε, ο οποίος έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 86΄ μετά από φάουλ του ΠΑΣ Γιάννινα, ο Μιχαήλ πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να χτυπάει δύο φορές στο οριζόντιο δοκάρι του Ολυμπιακού και στη συνέχεια ο Σισέ την απομάκρυνε. Στο 92ο λεπτό, μετά από αντεπίθεση του ΠΑΣ, ο Μπουκουβάλας έδωσε έτοιμο γκολ στον Βιντάλ, ο οποίος δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.