Έφυγε με το τρίποντο από την Λαμία ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε την Λαμία για την 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Οι “Ερυθρόλευκοι” χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία έκαμψαν εύκολα την αντίσταση της τοπικής ομάδας και επικράτησαν με σκορ 1-3. Τα τέρματα των Πειραιωτών σημείωσαν οι Αχμέτ Χασάν, Μαντί Καμαρά και Κώστα Φορτούνης, με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Πέδρο Μάρτινς, είδε την ομάδα του να μην είναι τόσο καλή για ένα διάστημα του αγώνα, ωστόσο στην συνέχεια οι παίκτες του έδειξαν ότι έχουν ισχυρό κίνητρο και ξεπέρασαν το εμπόδιο της Λαμίας. Οι “Ερυθρόλευκοι” πρόσθεσαν ακόμη μία νίκη στο ενεργητικό τους και πλέον έφτασαν τις εννέα διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα.

Ο Φορτούνης συνέχισε τις υψηλές του πτήσεις και βάζει πλώρη για την κατάκτηση του κορυφαίου παίκτη, όχι μόνο της ομάδας του αλλά γενικά του πρωταθλήματος την τρέχουσα σεζόν. Παράλληλα ο κύριος Μάρτινς έδωσε χρόνο συμμετοχής στους Λοντίγκιν, Ανδρούτσο, Σολδάνο, Ντίας και Νάτχο.

Όσον αφορά την εξέλιξη της συνάντησης, η πρώτη καλή στιγμή του ματς σημειώθηκε στο 17ο λεπτό όταν μετά από αντεπίθεση της Λαμίας, ο Ασούρμπε μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Λοντίγκιν. Στο 20ο λεπτό το μακρινό σουτ του Μπαράλες δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Λοντίγκιν. Στο 26ο λεπτό ο Μελίσσας με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε το σουτ του Σολδάνο από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Στο 35ο λεπτό ο Ποντένσε μετά από εξαιρετική προσπάθεια έκανε το γύρισμα και ο Καμαρά με σουτ στην κίνηση σημείωσε το 0-1. Με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται σε θέση οδηγού ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Η πρώτη ευκαιρία της επανάληψης σημειώθηκε στο 48ο λεπτό όταν ο Λοντίγκιν μπλόκαρε την κεφαλιά του Μπαράλες. Στο 65ο λεπτό μετά από σέντρα του Βάντερσον, ο Καραμάνος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον ξεχασμένο Ασούρμπε και αυτός με δυνατό σουτ στην κίνηση από κοντινή απόσταση ισοφάρισε σε 1-1. Στο 68ο λεπτό ο Φορτούνης με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μελίσσα, και πέτυχε το 1-2. Στο 85ο λεπτό ο Καμαρά τροφοδότησε τον Νάτχο, αυτός με την μία έκανε το γύρισμα και ο Χασάν με σουτ στην κίνηση ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3. Στο 95ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ της Λαμίας, ο Πλιάτσικας πήρε την κεφαλιά αλλά ο Λοντίγκιν μπλόκαρε την μπάλα.

Ο κύριος Μάρτινς παρέταξε την ομάδα του με τους Λοντίγκιν, Ανδρούτσο, Ποντένσε ( 64΄ Μασούρα ), Τσιμίκα, Καμαρά, Σολδάνο ( 58΄ Χασάν ), Μεριά, Σισέ, Ντίας, Φορτούνη ( 84΄ Νάτχο ) και Γκιγιέρμε.