Άξια πρόκριση με ρεσιτάλ στην επανάληψη για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε στο κατάμεστο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” την Βικτόρια Πλζεν στον επαναληπτικό αγώνα των δύο ομάδων για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League. Οι “Ερυθρόλευκοι” αναζητούσαν αποκλειστικά την νίκη, μιας και στο πρώτο ματς είχαν αναδειχθεί ισόπαλοι με σκορ 0-0, προκειμένου να περάσουν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι Πειραιώτες όχι μόνο έφτασαν σε μία εύκολη θεωρητικά νίκη αλλά διέλυσαν τον αντίπαλό τους με σκορ 4-0 και στον τέλος πανηγύρισαν την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση. Τα τέρματα της ομάδας σημείωσαν οι Γκερέρο, Σεμέδο, Γκιγιέρμε και Ρέζνικ, ο οποίος άθελά του έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Πέδρο Μάρτινς, είδε τους ποδοσφαιριστές του να μπαίνουν σεληνιασμένοι στον αγωνιστικό χώρο, να επιτίθενται κατά βούληση, να κλείνουν τον αντίπαλο στα καρέ του και πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο να δημιουργούν τρεις κλασικές ευκαιρίες. Ωστόσο σε αυτό το διάστημα δεν κατάφεραν να σημειώσουν κάποιο γκολ, με συνέπεια το ημίχρονο να λήξει ισόπαλο. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς και το πρώτο, όμως με μία διαφορά. Στην επανάληψη οι παίκτες του ήταν άκρως αποτελεσματικοί και κατάφεραν να πετύχουν τέσσερα τέρματα. Από την άλλη σε κανένα σημείο του αγώνα δεν απειλήθηκαν και έφτασαν εύκολα σε μία ευρεία νίκη που σήμανε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Μάλιστα οι Πειραιώτες συμπλήρωσαν δώδεκα σερί ματς όντας αήττητοι σε προκριματικούς αγώνες. Οι “Κόκκινοι” μετράνε εννέα νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Όσον αφορά την εικόνα της συνάντησης, η πρώτη καλή στιγμή του ματς πραγματοποιήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό όταν μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά, η μπάλα βρήκε στον Γκιγιέρμε και κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Στο 6ο λεπτό μετά από σέντρα του Ποντένσε, ο Γκερέρο πήρε την κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας της Πλζεν, Χρούτσκα, την απομάκρυνε με διπλή προσπάθεια. Στο 9ο λεπτό ο Χρούτσκα μπλόκαρε το σουτ του Μασούρα. Στο 45ο λεπτό ο Βαλμπουενά έστρωσε στον Μασούρα, αυτός από το ύψος της μεγάλης περιοχής επιχείρησε το σουτ αλλά ο Χρούτσκα το έδιωξε. Στο 50ο λεπτό ο Χρούτσκα απομάκρυνε σε κόρνερ το σουτ του Μασούρα. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Βαλμπουενά, ο Γκιγιέρμε νίκησε τους πάντες στον αέρα και με κεφαλιά σημείωσε το 1-0. Στο 62ο λεπτό μετά από σέντρα του Τσιμίκα, ο Γκερέρο έκανε την προβολή αλλά ο Χρούτσκα μπλόκαρε την μπάλα. Στο 64ο λεπτό το σουτ του Μασούρα μέσα από την περιοχή πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 69ο λεπτό ο Γκερέρο πήρε την μπάλα από το κέντρο του γηπέδου, με εξαιρετική προσωπική προσπάθεια έφτασε στην αντίπαλη περιοχή και αφού πρώτα άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο, στην συνέχεια με σουτ πέτυχε το 2-0. Στο 72ο λεπτό μετά από κόρνερ του Μασούρα, ο Γκιγιέρμε πήρε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Ρέζνικ και κατέληξε στο βάθος της εστίας της Πλζεν. Με τον τρόπο αυτό ο Ολυμπιακός ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο 82ο λεπτό μετά από κόρνερ του Μασούρα, ο Μεριά έκανε το σουτ, ο Χρούτσκα ενστικτωδώς το απομάκρυνε όμως στην συνέχεια ο Σεμέδο πήρε το ριμπάουντ και με σουτ σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Ο κύριος Μάρτινς χρησιμοποίησε τους Σα, Τσιμίκα, Βαλμπουενά (66΄ Καμαρά), Ομάρ, Μπουχαλάκη, Γκερέρο (80΄ Ελ Αραμπί), Σεμέδο, Μασούρα, Ποντένσε (85΄ Ραντζέλοβιτς), Μεριά και Γκιγιέρμε.

Κορυφαίος του αγώνα αναδείχθηκε ο Γκιγιέρμε, ενώ άξιοι συμπαραστάτες τους ήταν οι Μπουχαλάκης, Γκερέρο, Τσιμίκας, Ποντένσε και Σεμέδο.

Πλέον ο επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού είναι από την Τουρκία και συγκεκριμένα η Μπασακσεχίρ. Βέβαια με την πρόκρισή του επί της Πλζεν και σε περίπτωση που δεν καταφέρουν να περάσουν το εμπόδιο της Μπασακσεχίρ, οι “Ερυθρόλευκοι” θα δώσουν σίγουρα το παρών στους ομίλους του Europa League.