Άλλο ένα ντέρμπι χωρίς νίκη για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League. Το αιώνιο ντέρμπι δεν ανέδειξε νικητή καθώς οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1. Σκόρερ των “Ερυθρολεύκων” ήταν ο Σισέ, ο οποίος ισοφάρισε το ματς στο 95ο λεπτό.

Για ακόμη ένα ντέρμπι, οι Πειραιώτες ήταν ανώτεροι των αντιπάλων τους αλλά σε ακόμη ένα παιχνίδι σπατάλησαν αρκετές κλασικές ευκαιρίες με συνέπεια να μην πάρουν τους τρεις βαθμούς.

Μάλιστα αυτό ήταν το όγδοο συνεχόμενο ντέρμπι που ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να φύγει νικητής.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ένα φίλαθλος του Ολυμπιακού, ο Γιάννης Δημάρχος, άφησε την τελευταία του πνοή στις κερκίδες του γηπέδου καθώς υπέστη ανακοπή καρδιάς. Παρά τις έντονες προσπάθειες του ιατρικού επιτελείου της ομάδας να τον επαναφέρουν στη ζωή, κατά τη μεταφορά του στο νοσοκομείο εξέπνευσε.

Όσον αφορά την εικόνα του αγώνα, η πρώτη καλή στιγμή του ντέρμπι έγινε στο 9ο λεπτό όταν το σουτ του Νάτχο από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε άουτ. Στο 14ο λεπτό ο Σα μπλόκαρε το σουτ του Κάτσε. Στο 20ο λεπτό μετά από γύρισμα του Ποντένσε, ο Χασάν πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 25ο λεπτό, ο Διούδης μπλόκαρε την κεφαλιά του Χασάν.  Στο 29ο λεπτό, ο Ομάρ έδωσε στον Χασάν, αυτός από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε μακριά από την εστία. Στο 38ο λεπτό, ο Φορτούνης έβγαλε τον Ποντένσε σε θέση τετ α τετ αλλά αυτός νικήθηκε από τον Διούδη.

Στην πρώτη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ. Συγκεκριμένα στο 61ο λεπτό ο Κάτσε με υπέροχο μακρινό σουτ σημείωσε το 0-1.  Στο 63ο λεπτό το σουτ του Ινσούα πέρασε άουτ. Στο 83ο λεπτό, ο Κότσαρης, ο οποίος είχε αντικαταστήσει τον Διούδη, απομάκρυνε με εντυπωσιακό τρόπο σε κόρνερ την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου. Στο 87ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Φορτούνη, η μπάλα έφτασε στον Ομάρ, αυτός έκανε το σουτ, ο Σισέ παρεμβλήθηκε στην πορεία της μπάλας, η οποία κατέλεξε στο αριστερό δοκάρι. Στο 95ο λεπτό, ο Καμαρά τροφοδότησε τον Ομάρ, αυτός με κεφαλιά έκανε το γύρισμα και ο Σισέ σε κενή εστία με προβολή πέτυχε το 1-1. Στο 96ο λεπτό μετά από σέντρα του Ομάρ, ο Φορτούνης πήρε την κεφαλιά αλλά ο Κότσαρης απομάκρυνε τη μπάλα.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Πέδρο Μάρτινς, χρησιμοποίησε τους Σα, Ομάρ, Νάτχο ( 77΄ Καμαρά ), Βούκοβιτς, Σισέ, Μπουχαλάκη ( 63΄ Μάνο ), Γκιγιέρμε, Κούτρη, Χασάν ( 46΄ Χριστοδουλόπουλο ), Ποντένσε και Φορτούνη.