Σπατάλησε ευκαιρίες και έμεινε στο μηδέν ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε σε φιλική αναμέτρηση την ισπανική Λεγανιές. Το ματς διεξήχθη την Τετάρτη 1 Αυγούστου και έλαβε χώρα στο γήπεδο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες με σκορ 0 – 0.

Αυτό ήταν το τελευταίο φιλικό των “Ερυθρολεύκων” πριν ριχτούν στην μάχη για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League, όπου θα βρεθούν αντιμέτωποι με την ελβετική Λουκέρνη.

Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη φορά που η ομάδα αγωνίστηκε μπροστά στους οπαδούς της. Ο τεχνικός του συλλόγου, Πέδρο Μάρτινς, είδε τους παίκτες του να παρουσιάζονται αρκετά σοβαροί στα αμυντικά του καθήκοντα, να μην δέχονται επικίνδυνες επιθέσεις και τον Γιαννιώτη να είναι θεατής του αγώνα. Ωστόσο, οι ποδοσφαιριστές του αν και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, τις σπατάλησαν γεγονός το οποίο στοιχηματίζουμε πως προβλημάτισε ιδιαίτερα τον Πορτογάλο κόουτς.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης τιμήθηκε ο Δημήτρης Σιόβας, ο οποίος επέστρεψε στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” αυτή τη φορά ως αντίπαλος και παρέλαβε την τιμητική πλακέτα από τον αντιπρόεδρο της ομάδας, Σάββα Θεοδωρίδη. Ο Σιόβας ήταν αρχηγός της Λεγανιές, ωστόσο οι οργανωμένοι οπαδοί φώναζαν ρυθμικά το όνομά του. Ακόμη, ο διαιτητής του ματς κράτησε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα των πυρκαγιών της Αθήνας, ενώ οι παίκτες του Ολυμπιακού αγωνίστηκαν φορώντας μαύρα περιβραχιόνια.

Μόλις στο πρώτο λεπτό, οι “Ερυθρόλευκοι” πραγματοποίησαν την πρώτη τους ευκαιρία όταν το σουτ του Τσιμίκα πέρασε άουτ. Στο 6ο λεπτό, μετά από σέντρα του Ομάρ, ο Χριστοδουλόπουλος πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία της Λεγανιές. Στο 19ο λεπτό, ο Γκερέρο τροφοδότησε τον Καμαρά αλλά το σουτ του τελευταίου δεν ανυσήχησε τον Σεράντες. Στο 21ο λεπτό, μετά από γύρισμα του Τσιμίκα, ο Φορτούνης έκανε το σουτ αλλά ο Σεράντες με πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση και απομάκρυνε σε κόρνερ. Στη συνέχεια του πρώτου μέρους δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση.

Στο 49ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, ο Σεράντες μπλόκαρε την κεφαλιά του Γκερέρο. Στο 61ο λεπτό, το σουτ του Καρίγιο δεν απείλησε τον Γιαννιώτη. Στο 66ο λεπτό, μετά από σέντρα του Ποντένσε, ο Γκερέρο πήρε την κεφαλιά αλλά ο Σεράντες την μπλόκαρε χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα. Στο 74ο λεπτό, ο Γιαννιώτης μπλόκαρε το σουτ του Καρίγιο. Η τελευταία φάση του ματς σημειώθηκε στο 81ο λεπτό όταν το σουτ του Καμαρά πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία.

Για τον Ολυμπιακό αγωνίστηκαν οι Γιαννιώτης, Ομάρ, Φορτούνης ( 85΄ Χατζισαφί ), Μιράντα ( 93΄ Τοροσίδης ), Μπουχαλάκης, Τσιμίκας, Γκερέρο ( 85΄ Ανσαριφάρντ ), Βούκοβιτς ( 80΄ Σισέ ), Καμαρά, Ποντένσε ( 85΄ Φετφατζίδης ) και Χριστοδουλόπουλος ( 67΄ Βρουσάι ).