Πρόβα στην Κομοτηνή ενόψει Άρσεναλ

Την ξέφρενη πορεία του στην Ελλάδα θέλει να συνεχίσει ο Ολυμπιακός, ο οποίος αυτό το Σάββατο, στις 19:30, αγωνίζεται στην Κομοτηνή με αντίπαλο τον Πανθρακικό. Το συγκεκριμένο παιχνίδι μπορεί να χαρακτηριστεί και πρόβα τζενεράλε για τους “Ερυθρόλευκους”, οι οποίοι την επόμενη Τετάρτη υποδέχονται την Άρσεναλ στο γήπεδο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” με φόντο την πρόκριση στις 16 κορυφαίες ομάδες του Champions League.

Στο ελληνικό πρωτάθλημα οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν έχουν αντίπαλο. Χαρακτηριστικό είναι πως ο Ολυμπιακός βρίσκεται με μεγάλη διαφορά στην κορυφή της Super League και κάθε αγωνιστική ανοίγει και τη βαθμολογική διαφορά από τους διώκτες του. Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα είναι η καλύτερη στην Ελλάδα και για το λόγο αυτό άλλωστε έχει το απόλυτο σε 12 παιχνίδια (το ένα άνευ αγώνος με τον Παναθηναϊκό).

Νίκη με 0-4 για το Κύπελλο

Εκτός από το πρωτάθλημα, όμως, ο Ολυμπιακός συνέχισε νικηφόρα και στο Κύπελλο, όπου την προηγούμενη Τετάρτη πέρασε νικηφόρα με 0-4 από το Αίγιο απέναντι τον Παναιγιάλειο. Χωρίς να ανεβάσουν στροφές, οι παίκτες του Μάρκο Σίλβα πήραν το προβάδισμα στο 23΄με γκολ του Καμπιάσο, ενώ ο Τσόρι έκανε το 0-2 στο 42ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “ερυθρόλευκοι” δεν έδειξαν την ίδια διάθεση, αλλά κατάφεραν να πετύχουν άλλα δύο γκολ από το 86΄ και μετά. Συγκεκριμένα, ο Κολοβός έκανε το 0-3 σε εκείνο το λεπτό και ο Ερνάνι έκλεισε το σκορ στο 89’.