Ο Ολυμπιακός σφράγισε τον τίτλο και πάει στο ΟΑΚΑ για την πρόκριση

Ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα και σφράγισε με εντυπωσιακό τρόπο το έβδομο συνεχόμενο πρωτάθλημα. Οι “Ερυθρόλευκοι” πήραν τη νίκη με 5-0 και αυτό τους διατήρησε στον +6 από τον δεύτερο της βαθμολογίας ΠΑΟΚ, μία αγωνιστική πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Στον αγώνα με τον ΠΑΣ Γιάννινα ο Μάρκο Μάριν άνοιξε στο σκορ στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ ο Ντα Κόστα έκανε το 2-0 τρία λεπτά αργότερα. Στο 29΄ο Ντε Λα Μπέγια σημείωσε το 3-0 για τους πρωταθλητές Ελλάδας και με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε ο… χορός των γκολ για τους γηπεδούχους. Συγκεκριμένα, ο Ντε Λα Μπέγια, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έκανε το 4-0 στο 71΄, ενώ ο Ντομίνγκες στο 81΄έγραψε το 5-0 από το σημείο του πέναλτι.

Με τη μεγάλη σε έκταση νίκη του επί του ΠΑΣ Γιάννινα ο Ολυμπιακός σφράγισε και μαθηματικά την κατάκτηση του τίτλου.

Δείτε τα γκολ του Ολυμπιακού εδώ.

Μπορεί να κάνει την ανατροπή ο Ολυμπιακός

Παίκτες και τεχνική ηγεσία πανηγύρισαν την κατάκτηση του πρωταθλήματος, αλλά πλέον πρέπει να τα αφήσουν όλα πίσω τους και να επικεντρωθούν στη ρεβάνς με την ΑΕΚ για το Κύπελλο Ελλάδας.

Τη φετινή σεζόν ο Ολυμπιακός στοίχημα πως δεν είναι και στα καλύτερά του, αλλά κανείς δεν μπορεί να τον ξεγράψει στον αγώνα με την Ένωση. Ο “θρύλος”, μπορεί να ηττήθηκε στο πρώτο ματς με 1-2 μέσα στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”, αλλά όλα αυτά τα χρόνια έχει αποδείξει πως δεν καταλαβαίνει από έδρες και μπορεί να πετύχει μεγάλες νίκες, ειδικά εντός των… τειχών.

Ο Τάκης Λεμονής προσπαθεί να τονώσει την ψυχολογία των παικτών του και να τους πείσει πως μπορούν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν αυτοί την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου. Ο Έλληνας τεχνικός ανάφερε στους παίκτες του πως έχει εμπιστοσύνη στις δυνατότητές τους και τους ζήτησε να παλέψουν για τη νίκη.

Ο δεύτερος αγώνας του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ θα λάβει χώρα την Τετάρτη, 26 Απριλίου 2017, στις 19:00. Οι “Ερυθρόλευκοι” θέλουν νίκη με δύο γκολ διαφορά ή με ένα γκολ και σκορ μεγαλύτερο του 1-2.