Ολυμπιακός: Πέρασε εύκολα από το Αγρίνιο

Ο Ολυμπιακός πήρε μία εύκολη νίκη στο Αγρίνιο επί του Παναιτωλικού με 1-4.

Οι “Ερυθρόλευκοι” ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και είχαν σε μεγάλη μέρα τους Ανσαριφάντ και Φορτούνη. Ο Φορτούνης σημείωσε δύο τέρματα, ο Ανσαριφάντ μέτρησε ένα γκολ και μία ασίστ, ενώ το άλλο τέρμα πέτυχε ο Τζούρτζεβιτς. Με την νίκη του αυτή ο Ολυμπιακός βρέθηκε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, περιμένει την αναμέτρηση της ΑΕΚ η οποία παίζει την Δευτέρα, με 29 βαθμούς.

Προηγήθηκε νωρίς αλλά ισοφαρίστηκε πριν το ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 6ο λεπτό έκανε το 0-1. Ο Ταχτσίδης έδωσε στον Μάριν οποίος με ωραία μπαλιά βρήκε τον Φορτούνη και αυτός με σουτ άνοιξε το σκορ. Στο 23ο λεπτό ο Μοράρ βρέθηκε μόνος του, από αριστερά, στην περιοχή του Ολυμπιακού έκανε το σουτ, όμως ο Προτό έδιωξε σε κόρνερ. Στο 26ο λεπτό μετά από σέντρα του Ρόσα, ο Ένγκελς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και ο Παναιτωλικός ισοφάρισε σε 1-1. Στο 38ο λεπτό ο Ανσαριφάντ έδωσε δεξιά στον Μάριν οποίος με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 44ο λεπτό ο Φορτούνης έδωσε στον Ανσαριφάντ αλλά το σουτ του δεν απείλησε τον Κυριακίδη. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Πέτυχε τρία γκολ στην επανάληψη

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός ανέβασε τον ρυθμό του και στοίχημα πως έκλεισε στα καρέ του τον Παναιτωλικό. Στο 57ο λεπτό ο Οφόε έβγαλε τετ α τετ τον Κούτρη όμως ο Κυριακίδης απομάκρυνε τον κίνδυνο. Στο 62ο λεπτό ο Οφόε έβγαλε στην πλάτη της άμυνας τον Ανσαριφάντ, οποίος πέρασε τον Μόρα, έδωσε στον Φορτούνη οποίος με πλασέ διαμόρφωσε το 1-2. Τρία λεπτά αργότερα ο Ανσαριφάντ εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του Μόρα, πέρασε τον Κυριακίδη και σε κενή εστία έκανε το 1-3. Στο 79ο λεπτό ο Ρότσα έκανε την σέντρα από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Ρόσα, οποίος έκανε το σουτ ο Προτό έδιωξε και στην επαναφορά πάλι ο Ρόσα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στο 85ο λεπτό το σουτ του Ρότσα πέρασε άουτ. Στο 91ο λεπτό μετά από σέντρα του Ομάρ, ο Τζούρτζεβιτς με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Τάκης Λεμονής: “Έχουμε αρκετούς ετοιμοπόλεμους παίκτες”

Σε δηλώσεις που έκανε μετά την λήξη της αναμέτρησης ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Τάκης Λεμονής, τόνισε πως η ομάδα του διαθέτει αρκετούς ετοιμοπόλεμους παίκτες που μπορούν να αλλάξουν την ροή ενός παιχνιδιού. Τέλος, είπε, ότι ο Ολυμπιακός έπαιξε αρκετά καλά και αυτό φάνηκε από το γεγονός ότι πέτυχε τέσσερα τέρματα.

Δείτε τα πολύ ωραία γκολ που σημείωσε η ομάδα του Ολυμπιακού.