Ολυμπιακός: Νίκη με… οδηγό τον Μάριν

Ο Ολυμπιακός πέτυχε μία δύσκολη νίκη επί του ΠΑΣ Γιάννινα. Οι “Ερυθρόλευκοι” νίκησαν με 1-0 με γκολ του Μάριν, ο οποίος αναδείχθηκε και κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης.

Με την νίκη του αυτή, ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε πρωταθλητής χειμώνα, καθώς εκμεταλλεύτηκε το “στραβοπάτημα” της ΑΕΚ και ανέβηκε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 32 βαθμούς.

Είχε την κατοχή αλλά δεν μπορούσε να φτάσει στην αντίπαλη περιοχή

Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αλλά δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του ΠΑΣ Γιάννινα. Απειλούσε μόνο με απευθείας εκτελέσεις φάουλ. Από την άλλη οι Πειραιώτες δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Στο 3ο λεπτό ο Ολυμπιακός κέρδισε φάουλ, ο Φορτούνης το εκτέλεσε απευθείας, αλλά ο Γιαννίκογλου απομάκρυνε σε κόρνερ. στο 16ο λεπτό και πάλι ο Φορτούνης με απευθείας φάουλ, ήθελε να νικήσει τον Γιαννίκογλου, όμως η μπάλα βρήκε στο τοίχος και πέρασε κόρνερ. στο 28ο λεπτό ο Φορτούνης μπήκε μόνος από αριστερά, γύρισε την μπάλα αλλά ο Ανσαριφάντ δεν πρόλαβε να την σπρώξει στα δίχτυα. Στο 44ο λεπτό ο Μάριν έδωσε στον Φορτούνη, οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο Γιαννίκογλου δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει την μπάλα.

Δημιούργησε αρκετά “ρήγματα” στην επανάληψη

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός στοίχημα πως “έμπαινε” πιο εύκολα στην περιοχή του ΠΑΣ. Στο 50΄ ο Οφόε έβγαλε τετ α τετ τον Ανσαριφάντ, το σουτ του τελευταίου όμως κατέληξε στην εξωτερική πλευρά του τέρματος. Στο 62΄ ο Ρομάο έδωσε στον Μάριν και αυτός με καταπληκτικό σουτ έκανε το 1-0. Στο 73΄ ο Οφόε έβγαλε σε θέση βολής τον Ανσαριφάντ, οποίος έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, πέρασε την γραμμή αλλά ο διαιτητής συνέχισε την αναμέτρηση. Στο 84΄ μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ο Σισέ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Γιαννίκογλου απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Τάκης Λεμονής: “Επανήλθαμε εκεί που θέλουμε να είμαστε”

Σε δηλώσεις που έκανε ο προπονητής του Ολυμπιακού, Τάκης Λεμονής, τόνισε πως είναι απολύτως ικανοποιημένος από την απόδοση της ομάδας του. Θεωρεί πως ο Ολυμπιακός βρίσκεται αυτή τη στιγμή εκεί που θέλει, δηλαδή στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Τέλος, ο ίδιος είπε πως πλέον ο Ολυμπιακός έχει καλή κυκλοφορία της μπάλας, με συνέπεια να δημιουργεί αρκετές επικίνδυνες φάσεις στις αντίπαλες ομάδες.