Ολυμπιακός: Νίκησε στο τέλος τον Λεβαδειακό

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Λεβαδειακού στην 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος με 2-1. Οι “Ερυθρόλευκοι” θα στοιχημάτιζε κανείς πως ήταν καλύτεροι σε όλον τον αγώνα, σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες, είδαν τον Λεβαδειακό να ισοφαρίζει όμως στο τέλος πήραν τους τρεις βαθμούς. Με την νίκη αυτή ο Ολυμπιακός ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με είκοσι βαθμούς, έναν βαθμό κάτω από την ΑΕΚ. Σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν οι Ζιλέ και Κούτρης.

Η εικόνα του παιχνιδιού

Ο Ολυμπιακός είχε από την αρχή τον έλεγχο του παιχνιδιού όμως δεν μπορούσε να απειλήσει στα πρώτα 25 λεπτά την εστία του Λεβαδειακού. Από εκείνο το σημείο και μετά οι “Ερυθρόλευκοι” σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες.

Στο 25ο λεπτό ο Καρσελά έκανε την κίνηση από δεξιά, όμως δεν κατάφερε να βρει κάποιον συμπαίκτη. Στο 29ο λεπτό ο Ταχτσίδης βρέθηκε στη περιοχή του Λεβαδειακού, έκανε το σουτ όμως ο Επασί απομάκρυνε τον κίνδυνο. Στο 31ο λεπτό ο Ανσαριφάντ βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Λειβαδιάς, ο οποίος κράτησε ανέπαφη την εστία του. Δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Ανσαριφάντ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Επασί με το σουτ του να περνάει άουτ. Στο 34ο λεπτό ο Κούτρης έκανε την σέντρα, ο Φορτούνης έπιασε το σουτ, όμως ούτε αυτός κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους ο Φορτούνης έδωσε την μπάλα στον Ζιλέ, ο οποίος πέρασε τον Τριποτσέρη και με πλασέ έκανε το 1-0.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός συνέχιζε να πιέζει και να αναζητά το δεύτερο τέρμα. Στο 52ο λεπτό ο Ταχτσίδης τροφοδότησε τον Κούτρη, ο οποίος ανατράπηκε από τον Τριποτσέρη με τον διαιτητή να δείχνει πέναλτι. Το πέναλτι ανέλαβε ο Φορτούνης όμως έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 55ο λεπτό ο Κούτρης έκανε την σέντρα από αριστερά ο Ανσαριφάντ έκανε το σουτ, όμως ο Επασί ήταν σε σωστή θέση και απομάκρυνε τον κίνδυνο. Στο 61ο λεπτό ο Ανσαριφάντ βρέθηκε ξανά απέναντι από τον Επασί, όμως και πάλι δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 68ο λεπτό ο Λεβαδειακός ισοφάρισε όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσαμπούρη, ο Γιακουμάκης έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 83ο λεπτό ήρθε η λύτρωση για τον Ολυμπιακό με σουτ του Κούτρη και κακό υπολογισμό της μπάλας του Επασί.

Τάκης Λεμονής: “Πετύχαμε μία σπουδαία νίκη”

Σε δηλώσεις που έκανε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής του Ολυμπιακού, Τάκης Λεμονής, τόνισε πως η ομάδα του πέτυχε μία σπουδαία νίκη όπως εξελίχθηκε ο αγώνας. Είπε πως ο Ολυμπιακός έπρεπε να τελειώσει νωρίτερα με την υπόθεση νίκη. Τέλος στάθηκε στην αντίδραση που είχαν οι παίκτες του όταν ισοφαρίστηκαν.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε τα γκολ της αναμέτρησης εδώ.