Οδυνηρός αποκλεισμός για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε την Άντερλεχτ το βράδυ της Πέμπτης, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να εξασφαλίσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League. Η ήττα στην παράταση με 1-2, σε συνδυασμό με το 1-0 υπέρ των Βέλγων στο πρώτο ματς, άφησε την ελληνική ομάδα εκτός Ευρώπης.

Στα δύο παιχνίδια με την Άντερλεχτ ο Ολυμπιακός πέτυχε μόλις ένα γκολ και αυτό από το σημείο του πέναλτι. Παρά το γεγονός, πως οι παίκτες του Μάρκο Σίλβα δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες σε αμφότερους τους αγώνες, δεν κατάφεραν να “κουνήσουν” τα δίχτυα και μοιραία αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του θεσμού.

Η εικόνα του αγώνα

Με την έναρξη του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός θέλησε να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας και το κατάφερε άμεσα. Μέχρι το 10ο λεπτό οι παίκτες του Σίλβα είχαν δημιουργήσει τρεις σημαντικές ευκαιρίες για γκολ, αλλά τις απώλεσαν όλες.

Τελικά το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Κώστας Φορτούνης με πέναλτι που καταλογίστηκε στο 28ο λεπτό. Παράβαση, βέβαια, δεν είχε γίνει, αλλά ο διαιτητής φάνηκε να ξεγελάστηκε από την πορεία της μπάλας και νόμιζε πως βρήκε στο χέρι του παίκτη της Άντερλεχτ.

Παρά το γρήγορο προβάδισμά του, ο Ολυμπιακός δε φάνηκε έτοιμος για να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο. Παρόλα αυτά, η Άντερλεχτ απείλησε ελάχιστα και έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε, αφού και η φιλοξενούμενη ομάδα βγήκε στην επίθεση και έψαξε το γκολ. Ο Ολυμπιακός σπατάλησε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία με τον Πουλίδο, αλλά και στάθηκε και τυχερός στη φάση που η Άντερλεχτ είχε δοκάρι. Με τις δύο ομάδες να είναι πιο προσεκτικές στην άμυνα, η αναμέτρηση πήγε στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πετύχει το γκολ που θα του έδινε την πρόκριση, αλλά αντ’ αυτού, δέχτηκε το γκολ που του στέρησε τα… πάντα! Μετά από συνεχόμενα τραγικά λάθη των Ρομπέρτο, Μιλιβόγιεβιτς και Μαζουακού, η μπάλα έφτασε στον Ατσεαμπόνγκ, ο οποίος με άψογο πλασέ έκανε το 1-1 και πάγωσε το “Γεώργιος Καραϊσκάκης”. Στη συνέχεια οι παίκτες του Ολυμπιακού κατέρρευσαν και σε άλλη μία κόντρα δέχτηκαν και το 1-2, το οποίο έβαλε τέλος σε κάθε πιθανό σενάριο πρόκρισης της ελληνικής ομάδας.

Στα πολλά λάθη στάθηκε ο Σίλβα

Ο Μάρκο Σίλβα, μετά το τέλος του αγώνα, στάθηκε στα πολλά λάθη που έκαναν οι παίκτες του, τα οποία πλήρωσαν στο τέλος. Ο Πορτογάλος τεχνικός ανέφερε πως η Άντερλεχτ δεν ήταν καλύτερη από τον Ολυμπιακό στα μεταξύ τους ματς, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” σπατάλησαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και στα δύο παιχνίδια.

Στεναχώρια και απογοήτευση

Γι’ άλλη μία σεζόν ο Ολυμπιακός αποκλείεται πολύ νωρίς από τη συνέχεια του Europa League και όπως είναι λογικό, στην ομάδα υπάρχει απογοήτευση. Ο Μάρκο Σίλβα προσπαθεί να τονώσει την αυτοπεποίθηση των παικτών του και να τους κάνει να επικεντρωθούν στην κατάκτηση του νταμπλ. Το πρωτάθλημα θα “κλειδώσει” και μαθηματικά με τη νίκη επί της Βέροιας, ενώ στο Κύπελλο ακολουθούν οι διπλοί αγώνες με τον ΠΑΟΚ.

Αποχώρησε τραυματίας ο Ντουρμάζ

Ο Τζίμι Ντουρμάζ αποχώρησε τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης με την Άντερλεχτ. Ο μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού λογικά θα μείνει εκτός αποστολής για τον αγώνα με τη Βέροια, ο οποίος είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή, 28 Φεβρουαρίου 2016, στις 15:00.