Έφυγε με το διπλό από το Βικελίδης ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός φιλοξενήθηκε στο “Κλεάνθης Βικελίδης” από τον Άρη στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League. Οι “Ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να δραπετεύσουν από τη συγκεκριμένη έδρα καθώς πήραν το πολυπόθητο τρίποντο με σκορ 0-1. Το μοναδικό τέρματα της αναμέτρησης για λογαριασμό των Πειραιωτών σημείωσε ο Αχμέτ Χασάν.

Ο Ολυμπιακός σε ένα ματς που είχε το χαρακτήρα τελικού έφυγαν με το διπλό από μία δύσκολη έδρα και μείωσαν τη διαφορά από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Χασάν, ο οποίος είχε πάρει μέρος σε μία μόλις προπόνηση μετά τον τραυματισμό του, ωστόσο στοιχηματίζουμε πως απέδειξε ότι είναι 100% έτοιμος και με το γκολ του βοήθησε την ομάδα του να περάσει αλώβητη από τη Θεσσαλονίκη.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Σα, Σισέ, Μπουχαλάκης, Κούτρης και Ποντένσε.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού σημειώθηκε στο 3ο λεπτό, όταν ο Γκιγιέρμε από μακρινή απόσταση δοκίμασε το πόδι του όμως ο τερματοφύλακας του Άρη, Κουέστα, μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 5ο λεπτό, μετά από συρτή σέντρα του Ομάρ, ο Χασάν άφησε τη μπάλα να περάσει, αυτή έφτασε στον Φορτούνη, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ αλλά αυτό πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 18ο λεπτό, ο Σα μπλόκαρε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία. Στο 35ο λεπτό, ο Σα πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση και απομάκρυνε σε κόρνερ τη γυριστή κεφαλιά που επιχείρησε ο Ντιγκινί. Στο 40ο λεπτό, ο Κολάσο έδωσε στον Γιουνές, αυτός έκανε το σουτ όμως ο Σα με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε τη μπάλα. Με τον τρόπο αυτό, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 0-0.

Στην πρώτη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα στο 67ο λεπτό, ο Νάτχο με εξαιρετική τριαντάρα μπαλιά βρήκε τον Κούτρη, αυτός με τη μία έκανε το γύρισμα και ο Χασάν από κοντά με σουτ πέτυχε το 0-1. Στο 75ο λεπτό το σουτ του Ποντένσε σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών του Άρη. Στο 88ο λεπτό, ο Βούκοβιτς τελευταία στιγμή έβαλε την κόντρα και απομάκρυνε σε κόρνερ του σουτ του Γκαρσία.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Πέδρο Μάρτινς, χρησιμοποίησε του Σα, Κούτρη, Σισέ, Χριστοδουλόπουλο ( 59΄ Νάτχο ), Ομάρ, Βούκοβιτς, Φορτούνη ( 88΄ Τοροσίδη ), Χασάν, Γκιγιέρμε ( 83΄ Καμαρά ), Μπουχαλάκη και Ποντένσε.