Άστοχος και ηττημένος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 1-2 από την ΑΕΚ μέσα στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” και στη ρεβάνς θα πρέπει να πετύχει τουλάχιστον δύο γκολ για να διεκδικήσει την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι “Ερυθρόλευκοι” βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 6΄, αλλά έφτασαν στην ισοφάριση στο 13ο λεπτό και στη συνέχεια έχασαν πολλές ευκαιρίες για να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ. Τελικά η μπάλα τους… τιμώρησε στο 64΄και γνώρισαν την ήττα από την ΑΕΚ στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ψυχρολουσία νωρίς νωρίς

Οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησαν από νωρίς να πάρουν τα ηνία του αγώνα και να φτάσουν σε ένα γρήγορο γκολ. Παρόλα, αυτά στο 6ο λεπτό ήρθε η απόλυτη ψυχρολουσία, αφού από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου και αδράνεια της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Αραούχο έκανε το 0-1.

Οι γηπεδούχοι σάστισαν και παραλίγο να το πληρώσουν με δεύτερο εις βάρος τους γκολ, αλλά μετά από λίγα λεπτά κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 13΄ ο Φιγκέιρας ισοφάρισε σε 1-1 και έδωσε άλλη ψυχολογία στους συμπαίκτες του. Στο 22ο λεπτό οι “Ερυθρόλευκοι” πραγματοποίησαν μία εξαιρετική επιθετική προσπάθεια, αλλά το σουτ του Μάριν σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Ανέστη. Στο 42΄ο Ρομαό βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έδειξαν κουρασμένοι από την υπερπροσπάθεια και τελικά δέχτηκαν τη δεύτερη… ψυχρολουσία στο 64ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ κέρδισε κόρνερ, ο Βράνιες πήρε την κεφαλιά και η μπάλα έφτασε στον Πατίτο. Ο τελευταίος νίκησε τον Καπίνο και έκανε το 1-2. Αξίζει να σημειωθεί πως στη συγκεκριμένη φάση οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για χέρι του παίκτη της ΑΕΚ.

Στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα οι παίκτες του Ολυμπιακού προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά το τελικό σκορ δεν άλλαξε. Στοίχημα πως αυτό το αποτέλεσμα βάζει “φωτιά” στη ρεβάνς στο ΟΑΚΑ.

Τάκης Λεμονής: “Άλλοι παράγοντες δεν πήγαν καλά”

Μπηχτές για τη διαιτησία έριξε ο Τάκης Λεμονής μετά το τέλος του αγώνα. Ο προπονητής του Ολυμπιακού ανέφερε στις δηλώσεις του αμέσως μετά το τέλος του παιχνιδιού πως άλλοι… παράγοντες έπαιξαν ρόλο στην ήττα της ομάδας του και όχι η απόδοση των παικτών του.

Για την εικόνα της ομάδας του δήλωσε πως στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έπρεπε να είχε βάλει 3 με 4 γκολ, αλλά για κάποιο λόγο οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1.

Διαβάστε τις δηλώσεις του Τάκη Λεμονή στην επίσημη ιστοσελίδα του Ολυμπιακού.