Άξιζε τη νίκη ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στην έδρα της Αστάνα γνωρίζοντας πως θα αντιμετωπίσει μία ομάδα, η οποία παρέμενε αήττητη στην έδρα της για αρκετά ματς ευρωπαϊκών διοργανώσεων. Η ελληνική ομάδα ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Το τελικό 1-1, σε συνδυασμό με τη νίκη του ΑΠΟΕΛ επί της Γιουνγκ Μπόις, ουσιαστικά στέλνει τον Ολυμπιακό στην επόμενη φάση, καθώς χρειάζεται απλώς να μη χάσει από τους Βέλγους την επόμενη αγωνιστική.

Αιφνιδίασε η Αστάνα

Στο 8ο μόλις λεπτό και στην πρώτη φάση της Αστάνα στο ματς, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ, καθώς έφτασαν στο γκολ με τον Ντεσπότοβιτς. Στη συγκεκριμένη φάση η άμυνα του Ολυμπιακού είχε κακή αντίδραση και τελικά το πλήρωσε. Λίγα λεπτά αργότερα η Αστάνα λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ, αλλά οι παίκτες της δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Λεάλι.

Μετά τις απανωτές ευκαιρίες των γηπεδούχων οι παίκτες του Πάουλο Μπέντο… ξύπνησαν και τελικά έφτασαν στην ισοφάριση με γκολ του Σεμπά. Ο τελευταίος ήταν στην κατάλληλη θέση για να υποδεχθεί τη σέντρα του Μανθάτη και με κεφαλιά έγραψε το 1-1.

Στο 39ο λεπτό ο Σεμπά ανατράπηκε μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής του αγώνα έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, το οποίο έφτασε στο ημίχρονο χωρίς αλλαγή στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το σουτ του Μάρτινς που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα της Αστάνα. Παρά την υπεροχή του ο “Θρύλος” δεν κατάφερε να φτάσει σε δεύτερο γκολ και το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1. Ένα ματς με έντονο στοιχηματικό ενδιαφέρον.

Πάουλο Μπέντο: “Η ομάδας μας ήταν πολύ καλύτερη

Ο Πάουλο Μπέντο ανέφερε μετά το τέλος του αγώνα πως ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλύτερος από την Αστάνα και το αποτέλεσμα δεν είναι δίκαιο. Ο Πορτογάλος τόνισε πως, μπορεί οι πρωταθλητές Ελλάδας να πήραν την ισοπαλία και τον βαθμό, αλλά στερήθηκαν τους δύο βαθμούς της νίκης, κάτι που το άξιζαν.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού δήλωσε πως δεν έμεινε ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα, αφού η ομάδα του έπαιξε καλύτερα, είχε περισσότερες ευκαιρίες και το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα.

Περιμένει τον Παναθηναϊκό

Στον Ολυμπιακό πλέον επιστρέφουν στην Ελλάδα για να ξεκινήσει η προετοιμασία για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, το οποίο θα λάβει χώρα τη ερχόμενη Κυριακή, στις 19:30. Με νίκη ο “Θρύλος” θα αυξήσει και άλλο τη διαφορά από τους διώκτες του και ουσιαστικά θα γίνει το τεράστιο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου από τις αρχές του Νοέμβρη.