Ολυμπιακός: Πέταξε τη νίκη στο 90΄

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” την Ντιναμό Κιέβου στην πρώτη μάχη των δύο συλλόγων για τη φάση των “32” του Europa League. Οι “Ερυθρόλευκοι” αν και κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους για 89 λεπτά, εν τέλει την πέταξαν καθώς ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 2-2. Τα τέρματα των Πειραιωτών σημείωσαν οι Χασάν και Ζιλ Ντίας. Με το αποτέλεσμα αυτό, η πρόκριση στην επόμενη φάση θα κριθεί στην Ουκρανία, με τον Ολυμπιακό να αναζητεί πλέον μόνο τη νίκη.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, στην πρώτη ευκαιρία του ματς ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα στο 10ο λεπτό έπειτα από μακρινή μεταβίβαση του Γκιγιέρμε, ο Φορτούνης αφού πρώτα κοντρόλαρε τη μπάλα στη συνέχεια τροφοδότησε τον Χασάν και αυτός με δυνατό σουτ σημείωσε το 1-0. Στο 19ο λεπτό μετά από λάθος γύρισμα του Κεντζιόρα, ο Φορτούνης έγινε κάτοχος της μπάλας, πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Στο 27ο λεπτό μετά από γύρισμα του Κεντζιόρα, ο Μπουγιάλσκι με σουτ από το ύψος του πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1. Στο 40ο λεπτό ο Ζιλ Ντίας με εκπληκτικό σουτ από τα 25 μέτρα πέτυχε το 2-1, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Η πρώτη φάση της επανάληψης έγινε στο 64ο λεπτό όταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βέρμπιτς πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 70ο λεπτό ο Σα πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση και απομάκρυνε σε κόρνερ το σουτ του Τσιγκάνκοφ από το ύψος της μικρής περιοχής. Στο 72ο λεπτό μετά από πάσα του Νάτχο, ο Ποντένσε πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά το σουτ που επιχείρησε από πλάγια θέση πέρασε άουτ. Στο 89ο λεπτό μετά από σέντρα του Γκαρμάς, ο Τσιγκάνκοφ με το κεφάλι τροφοδότησε τον αφύλαχτο Βέρμπιτς, ο οποίος με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Πέδρο Μάρτινς, χρησιμοποίησε τους Σα, Τσιμίκα, Ζιλ Ντίας ( 86΄ Μασούρα ), Βούκοβιτς, Μεριά, Ποντένσε ( 80΄ Χριστοδουλόπουλο ), Καμαρά, Σισέ, Φορτούνης ( 68΄ Νάτχο ), Γκιγιέρμε και Καμαρά.

Δείτε τα γκολ της αναμέτρησης με την Ντιναμό

Με προβλήματα κόντρα στην ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει εντός έδρας την ΑΕΚ για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Το ντέρμπι είναι προγραμματισμένο για την Κυριακή 17 Φεβρουαρίου και ο αγώνας θα ξεκινήσει στις 19:30 ώρα Ελλάδος.

Για την αναμέτρηση που ακολουθεί, ο προπονητής των “Ερυθρολεύκων”, Πέδρο Μάρτινς, θα περιμένει μέχρι τελευταία στιγμή να διαπιστώσει σε τι κατάσταση θα είναι οι Ομάρ, Φορτούνης και Ποντένσε.

Όσον αφορά τον Ομάρ, ο 27χρονος δεξιός οπισθοφύλακας κάνει ότι περνάει από το χέρι του προκειμένου να ξεπεράσει τον μυϊκό τραυματισμό, από τον οποίο ταλαιπωρείται. Η συμμετοχή του είναι κρίνεται εξαιρετικά αμφίβολη και μόνο με θαύμα θα δώσει το “παρών” στην αναμέτρηση. Τη θέση του στο βασικό σχήμα αναμένεται να πάρει είτε ο Τοροσίδης είτε ο Μεριά.

Επίσης, ο Κώστας Φορτούνης συνεχίζει να ταλαιπωρείται από πρήξιμο στο πόδι του. Ο 27χρονος μεσοεπιθετικός αγωνίστηκε στο ματς με την Ντιναμό Κιέβου με ένεση και λόγο των ενοχλήσεων έγινε αναγκαστική αλλαγή. Η συμμετοχή του Φορτούνη στο παιχνίδι με την ΑΕΚ είναι εξαιρετικά αμφίβολη και σε περίπτωση που βρεθεί στην αποστολή της ομάδας, τότε αναμένεται να ξεκινήσει από τον πάγκο.

Τέλος, ο Ντάνιελ Ποντένσε αποχώρησε από τον αγώνα με την Ντιναμό με ενοχλήσεις στο πόδι του. Η κατάστασή του θα εκτιμηθεί το ερχόμενο διάστημα και στην τελευταία προπόνηση θα πάρει την απόφαση ο κύριος Μάρτινς εάν θα τον συμπεριλάβει στην αποστολή.