Όταν οι άλλοι σταματούν, ο Ολυμπιακός συνεχίζει, και συνεχίζει!

Η νίκη με 3-1 επί του Λεβαδειακού ήρθε πολύ πιο εύκολα για τον Ολυμπιακό, απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ. Οι “Ερυθρόλευκοι” δημιούργησαν πάρα πολλές ευκαιρίες και δεν απειλήθηκαν σχεδόν καθόλου από τους αντιπάλους τους, οι οποίοι στοίχημα πως γνώριζαν από νωρίς τη μοίρα τους! Με τη νίκη του αυτή ο Ολυμπιακός έκανε το 17 στα 17 και κατέρριψε το ρεκόρ των συνεχόμενων νικών στο πρωτάθλημα.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Ολυμπιακός ήταν το μεγάλο φαβορί για τη νίκη και φρόντισε να το αποδείξει από το πρώτο λεπτό. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες και τελικά το πρώτο γκολ επετεύχθη στο 15ο λεπτό με σκόρερ τον Ιντέγιε. Στα επόμενα λεπτά η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τους παίκτες του Σίλβα να έχουν την απόλυτη κατοχή και να δημιουργούν συνεχώς ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμά τους. Τελικά το δεύτερο γκολ ήρθε στο 42ο λεπτό με… δράστη τον Πάρντο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του τερματοφύλακα του Λεβαδειακού.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε το ίδιο μοτίβο, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να πιέζει και τελικά να φτάνει και σε τρίτο γκολ με τον Τσόρι Ντομίνγκες στο 56’. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός δημιούργησε ευκαιρίες για να πετύχει και άλλο γκολ. Τελικά, στα τελευταία λεπτά ο Λεβαδειακός μείωσε σε 3-1 με σκόρερ τον Μπεν, ο οποίος αγωνίζεται ως δανεικός στην ομάδα από τον Ολυμπιακό.

Οι δηλώσεις του Μάρκο Σίλβα

Ο Πορτογάλος προπονητής του Ολυμπιακού, Μάρκο Σίλβα, τόνισε μετά το τέλος του αγώνα πως είναι περήφανος για το ρεκόρ, τόσο για την ομάδα του, όσο και για τον κόσμο. Για τον αγώνα με τον Λεβαδειακό ο ίδιος ανέφερε πως οι παίκτες του συνδύασαν το πολύ καλό παιχνίδι με το θετικό αποτέλεσμα και δεν μπορεί παρά να τους συγχαρεί.