Τρίτη σερί ήττα για τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα

Ο Ολυμπιακός παραμένει πρωτοπόρος στην ελληνική Super League και με διαφορά ασφαλείας από τους διώκτες του, αλλά την προηγούμενη αγωνιστική γνώρισε την τρίτη του ήττα στο πρωτάθλημα, η οποία ήταν και το “κύκνειο άσμα” του Πάουλο Μπέντο στον πάγκο της ομάδας.

Οι “Ερυθρόλευκοι” ηττήθηκαν με 2-0 από τον ΠΑΟΚ στην “Τούμπα”, σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσαν να είχαν πάρει το προβάδισμα αν έκαναν γκολ τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν στα πρώτα λεπτά. Μετά και από αυτή την ήττα ο Ολυμπιακός παρέμεινε στους 51 βαθμούς, αλλά η διαφορά του από τη δεύτερη θέση μειώθηκε μόλις κατά ένα βαθμό, αφού ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να κερδίσει την ΑΕΚ.

Δυνατό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό

Οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και έκλεισαν στο μισό γήπεδο τους παίκτες του ΠΑΟΚ. Οι τελευταίοι αδυνατούσαν να αλλάξουν δεύτερη πάσα και στο 3ο λεπτό του αγώνα ο Σισοκό έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία για την ομάδα του, όταν το σουτ που επιχείρησε κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Στο 7ο λεπτό του αγώνα ο Ολυμπιακός έφτασε πολύ κοντά στο 0-1, αλλά ο Ανσαριφάρντ δεν κατέφερε να νικήσει τον Γλύκο σε τετ α τετ μετά από κλέψιμο του Φορτούνη. Λίγα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης προσπάθησε από μακρινή απόσταση να… κρεμάσει τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, αλλά το σουτ του δεν είχε ευτυχή κατάληξη.

Και ξάφνου… έσβησαν τα φώτα!

Ο Ολυμπιακός δε βρήκε το γκολ στο καλό του διάστημα και ο ΠΑΟΚ άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στα καρέ του Λεάλι. Στο 34ο λεπτό ο Ρέτσος έκανε λάθος και ο Κάμπος βγήκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα των Πειραιωτών αλλά σούταρε άουτ, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Ουάρντα σούταρε επίσης άουτ από καλή θέση.

Με την έναρξη της επανάληψης ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ (σ.σ. 54’), όταν ο Σακχόφ πήρε το ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Λεάλι σε κεφαλιά του Μαλεζά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ολυμπιακού. Πριν καλά καλά συνέλθουν από την ψυχρολουσία οι παίκτες των φιλοξενούμενων, ο ΠΑΟΚ έφτασε και σε δεύτερο γκολ με πάσα του Ενρίκε και γκολ του Πρίγιοβιτς.

Ο Πάουλο Μπέντο έριξε στη μάχη τον Καρντόσο για να τονώσει την επίθεση της ομάδας του, αλλά ο τελευταίος, πέρα από μία κεφαλιά που πέρασε άουτ, δεν απέδωσε τα μέγιστα. Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τον Ολυμπιακό ηττημένο με 2-0.

Πάουλο Μπέντο: “Δεν είχαμε συγκέντρωση μετά το 30’”

Ο προπονητής του Ολυμπιακού ανέφερε στις δηλώσεις του πως η ομάδα του είχε την υπεροχή και τις ευκαιρίες μέχρι και το 30ο λεπτό του αγώνα, αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα χάθηκαν η ισορροπία και η συγκέντρωση. Ο ίδιος ανέφερε πως μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του προσπάθησαν να ανακτήσουν την κατοχή και την αυτοπεποίθησή τους, αλλά μετά το γκολ του ΠΑΟΚ έχασαν την ψυχραιμία τους και τον έλεγχο.

Στη Συνέντευξη Τύπου ο Πάουλο Μπέντο δήλωσε μεταξύ άλλων πως ο Ολυμπιακός είναι άλλη ομάδα χωρίς τους Ιντέγιε και Μιλιβόγιεβιτς, αλλά ανέφερε πως η ομάδα είναι μέσα σε όλους τους στόχους, παρά το γεγονός πως δεν αποδίδει τα μέγιστα στα τελευταία παιχνίδια.