Τρία στα τρία για τον Ολυμπιακό στο Κύπελλο

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 0-1 της Σπάρτης για το Κύπελλο Ελλάδας και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης με τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς. Σκόρερ για την ομάδα του Πάουλο Μπέντο ήταν ο Μανθάτης στο 65ο λεπτό του αγώνα.

Έπαιξε όσο χρειάστηκε

Ο Πάουλο Μπέντο έκανε πολλές αλλαγές στο βασικό σχήμα της ομάδας και ξεκίνησε βασικούς πολλούς από τους παίκτες που δεν είχαν αρκετό χρόνο συμμετοχής. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε κάποιες καλές ευκαιρίες, αλλά οι παίκτες του δεν κατάφεραν να βρουν στόχο. Η Σπάρτη, από την άλλη, επιχείρησε να απειλήσει τον Χουτεσιώτη με μακρινά σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας των πρωταθλητών Ελλάδας δεν ανησύχησε.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “Ερυθρόλευκοι” ήταν πιο δραστήριοι και τελικά πήραν προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Μανθάτη στο 66ο λεπτό του αγώνα. Από εκεί και έπειτα ο ρυθμός έπεσε και το τελικό σκορ δεν άλλαξε.

Πάουλο Μπέντο: “Είμαστε ικανοποιημένοι για πολλά πράγματα”

Μετά το τέλος του αγώνα ο Πάουλο Μπέντο ανέφερε πως ήταν ικανοποιημένος για τη νίκη της ομάδας του, αλλά και για το γεγονός πως αγωνίστηκαν πολλοί από τους ποδοσφαιριστές των ακαδημιών της ομάδας. Ο Πορτογάλος ανέφερε πως οι… πιτσιρικάδες βοήθησαν πολύ και αυτό ήταν κάτι που τον ικανοποίησε αρκετά.

Πιθανή η αποχώρηση του Μάριν

Ο Μάρκο Μάριν ήταν εκτός αγώνων για μεγάλο χρονικό διάστημα και στο παιχνίδι με τη Σπάρτη έδειξε πως ο Πάουλο Μπέντο έχει δίκιο που δεν τον υπολογίζει ιδιαίτερα. Ο Γερμανός μεσοεπιθετικός είχε κακή παρουσία και ουσιαστικά έπαιζε σαν να έκανε αγγαρεία.

Σύμφωνα με τα τελευταία δημοσιεύματα ο Μάριν είναι πολύ πιθανό να αποχωρήσει από τον Ολυμπιακό στη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου. Οι “Ερυθρόλευκοι” έχουν υπογράψει συμβόλαιο συνεργασίας με τον παίκτη για τρία χρόνια, αλλά όπως όλα δείχνουν ψάχνουν τρόπο για να απαλλαγούν από αυτό.

Η συγκεκριμένη υπόθεση στοίχημα πως θα ξεκαθαρίσει μέχρι τις αρχές του νέου έτους και το πιθανότερο είναι ο παίκτης να συνεχίσει την καριέρα του σε άλλη ομάδα.

Με τον Παναιτωλικό στο “Καραϊσκάκης”

Το επόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος του Ολυμπιακού είναι με τον Παναιτωλικό στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”. Μετά το διπλό στα Γιάννενα οι “Ερυθρόλευκοι” διατηρήθηκαν στο +7 από τον Παναθηναϊκό και θέλουν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό. Ο αγώνας με τον Παναιτωλικό θα διεξαχθεί την Κυριακή, στις 15:00.