Συνεχίζει να προβληματίζει ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έμεινε εκτός συνέχειας του Κυπέλλου Ελλάδας, αφού γνώρισε την ήττα, για δεύτερη συνεχόμενη φορά, από την ΑΕΚ, αυτή τη φορά εκτός έδρας, με σκορ 2-1. Οι “Ερυθρόλευκοι” συνεχίζουν να προβληματίζουν με τις εμφανίσεις τους, το τελευταίο διάστημα καθώς μετρούν τρία συνεχόμενα ματς χωρίς νίκη. Σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Ταχτσίδης, ο οποίος μείωσε σε 2-1.

Λίγες οι ευκαιρίες στο πρώτο μέρος

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός στοίχημα πως μπήκε καλύτερα από την ΑΕΚ και προσπάθησε να ανοίξει το σκορ. Μόλις στο 2ο λεπτό, το σουτ που επιχείρησε ο Μιραλάς πέρασε πάνω από την εστία του Μπάρκα. Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Κούτρη στο 8ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά μετά, το σουτ που επιχείρησε ο Μάριν μπλόκαρε ο Μπάρκας. Στο 17ο λεπτό, μετά από σέντρα του Ομάρ, η μπάλα έφτασε στον Ανσαριφάντ, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ο Μπάρκας ήταν στην σωστή θέση και μπλόκαρε την μπάλα. Στο 24ο λεπτό, το σουτ του Κονέ δεν ανυσήχησε τον Προτό. Στο 41ο λεπτό, το σουτ του Μασούντ πέρασε πάνω από την εστία του Ολυμπιακού. Με το σκορ στο 0-0 οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Έκανε την πρώτη του ευκαιρία στο 83΄

Ο Ολυμπιακός, στο δεύτερο ημίχρονο, δεν μπήκε σε κανένα σημείο του αγώνα στον ρυθμό της αναμέτρησης, με συνέπεια να κλειστεί στα καρέ του και να μην μπορεί να δημιουργήσει φάσεις. Στο 57ο λεπτό, μετά από σέντρα του Μπακάκη, οι αμυντικοί των “Ερυθρολεύκων” δεν έκλεισαν τον Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος ανενόχλητος με κεφαλιά σημείωσε το 1-0. Στο 64ο λεπτό, ο Προτό απομάκρυνε σε κόρνερ την κεφαλιά του Κονέ. Ένα λεπτό μετά, ο Γκάλο έκανε την σέντρα, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Μασούντ, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 73ο λεπτό, μετά από γέμισμα του Κονέ, οι αμυντικοί του Ολυμπιακού αδράνησαν, με συνέπεια ο Αραούχο να “κατεβάσει” την μπάλα και με σουτ στην κίνηση να πετυχαίνει το 2-0. Στο 83ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Φορτούνη, ο Ταχτσίδης με κεφαλιά μείωσε σε 2-1. Στο 87ο λεπτό, μετά από σέντρα του Πάρντο, ο Τζούρτζεβιτς πήρε την κεφαλιά αλλά ο Μπάρκας απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο 89ο λεπτό, το σουτ του Τζούρτζεβιτς πέρασε πάνω από την εστία της ΑΕΚ. Στο 93ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Φορτούνη, ο Ταχτσίδης πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Δείτε μερικές φάσεις και τα γκολ από τον αγώνα με την ΑΕΚ

Να αντιστρέψει το κλίμα με Ατρόμητο

Ο Ολυμπιακός καλείται να αφήσει πίσω τον αποκλεισμό του από το Κύπελλο Ελλάδας και να στρέψει την προσοχή του στην αναμέτρηση που ακολουθεί, εκτός έδρας, με τον Ατρόμητο. Οι “Ερυθρόλευκοι” χρειάζονται επειγόντος την νίκη, προκειμένου να αντιστρέψουν το κακό κλίμα που υπάρχει στις τάξεις της ομάδας και να ανεβεί η ψυχολογία των ποδοσφαιριστών του. Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για την Κυριακή 11 Φεβρουαρίου και θα ξεκινήσει στις 19:30 ώρα Ελλάδας. Διαιτητής του παιχνιδιού ορίστηκε να είναι ο κύριος Τζήλος.