Σε ελεύθερη πτώση ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός συνέχισε τις μέτριες εμφανίσεις καθώς ήρθε ισόπαλος, εκτός έδρας, με τον Ατρόμητο με σκορ 2-2. Σκόρερ για την ομάδα των Πειραιωτών ήταν οι Μάριν και Χατζισαφί. Μάλιστα, και οι τρεις αλλαγές που έκανε ο Ολυμπιακός ήταν αναγκαστικές, λόγω τραυματισμών των Φορτούνη, Μιραλάς και Ταχτσίδη. Με το αποτέλεσμα αυτό, οι “Ερυθρόλευκοι” βρίσκονται στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 43 βαθμούς και πλέον κυνηγούν ένα θαύμα προκειμένου να κατακτήσουν το πρωτάθλημα.

Σημειώθηκαν από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια του με αποτέλεσμα να βρίσκονται σε θέση άμυνας. Από την άλλη, ο Ατρόμητος είχε την κατοχή, πίεζε ψηλά τους “Ερυθρολεύκους” και δημιουργούσε φάσεις. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς σημειώθηκε στο 7ο λεπτό, όταν μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιαννούλη, η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Προτό. Στο 19΄ μετά από σέντρα του Ουάρντα, ο Βασιλακάκης με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 28΄ ο Μάριν με ατομική ενέργεια έκανε το σουτ και σημείωσε το 1-1. Στο 32΄ μετά από φάουλ του Γιαννούλη, ο Βασιλακάκης πήρε την κεφαλιά αλλά ο Προτό μπλόκαρε την μπάλα. Στο 38΄ το σουτ του Ουάρντα πέρας άουτ. Με το σκορ στο 1-1 οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός στοίχημα πως πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες. Στο 62΄ μετά από σέντρα του Μάριν, οι αμυντικοί του Ατρομήτου δεν απομάκρυναν την μπάλα, η οποία έφτασε στον Ανσαριφάντ, αυτός έκανε το σουτ, το οποίο όμως πέρασε δίπλα από την εστία του Γιαννιώτη. Ωστόσο, στο 66΄ ο Ουάρντα τροφοδότησε τον Ντιγκινί και αυτός με σουτ πέτυχε το 2-1. Ο Ολυμπιακός ανέβηκε όλος μπροστά, με αποτέλεσμα στο 70΄ ο Ντάουντα να βρεθεί σε θέση τετ α τετ αλλά ο Προτό απομάκρυνε τον κίνδυνο. Στο 86΄ ο Γιαννιώτης έβγαλε το σουτ του Πάρντο. Στο 89΄ ο Χατζισαΐας ανέτρεψε τον Ζιλέ και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζούρτζεβιτς, ωστόσο δεν κατάφερε να νικήσει τον Γιαννιώτη αλλά στην επαναφορά ο Χατζισαφί με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Χρήστος Κόντης: “Πρέπει να αλλάξουμε κάποια πράγματα”

Σε δηλώσεις που έκανε ο βοηθός προπονητή του Ολυμπιακού, Χρήστος Κόντης, τόνισε πως πρέπει να αλλάξουν κάποια πράγματα στην ομάδα, προκειμένου αυτή να επιστρέψει στις επιτυχίες. Τόνισε πως είναι ένα δύσκολο βράδυ για την ομάδα του, καθώς όλοι είναι απογοητευμένοι αλλά πρέπει όλοι στον Ολυμπιακό να κοιτάξουν την επόμενη ημέρα.