Πρωταθλητής και βαθμολογικά ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ήθελε τη νίκη απέναντι στο Λεβαδειακό στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” για να κατακτήσει και μαθηματικά τον τίτλο, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της αγωνιστικής περιόδου. Τελικά οι “ερυθρόλευκοι” δε χρειάστηκε να περιμένουν, αφού ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στην Κομοτηνή και έτσι κατέκτησαν και μαθηματικά το πρωτάθλημα. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός δε χαρίστηκε στον αντίπαλό του, τον οποίο κέρδισε με 4-0 και στοιχηματίζουμε πως ικανοποίησε με αυτόν τον τρόπο τους φιλάθλους του που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Η ομάδα του Βίτορ Περέιρα δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, αφού στο πρώτο 20λεπτο δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα και να δημιουργήσει ευκαιρίες. Στο 26ο λεπτό, όμως, οι αριθμητικές ισορροπίες των δύο ομάδων άλλαξαν, αφού ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού, Μιχάλης Σηφάκης, έπιασε την μπάλα με τα χέρια εκτός περιοχής και μοιραία είδε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή της αναμέτρησης.

Μετά την αποβολή ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, αλλά και πάλι δυσκολεύονταν να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων. Όλα αυτά μέχρι και το 44ο λεπτό, όταν ο Τσόρι Ντομίνγκες άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο πρωταθλητής Ελλάδας μεταμορφώθηκε προς το καλύτερο και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο Λεβαδειακό. Σε διάστημα 15 λεπτών ο Ολυμπιακός πέτυχε δύο τέρματα, ένα με τον Μπενίτες και το άλλο ξανά με τον Τσόρι Ντομίνγκες και έκανε το σκορ 3-0. Στη συνέχεια οι παίκτες του Περέιρα κατέβασαν ταχύτητα και απλώς κυκλοφορούσαν την μπάλα. Τελικά, το τελικό σκορ έκλεισε στο 90+1 ο Κώστας Φορτούνης, ο οποίος με ωραίο σουτ διαμόρφωσε το ευρύ 4-0.

Ο Τσόρι Ντομίνγκες ήταν για άλλο ένα παιχνίδι ο MVP της ομάδας του και έδειξε γι’ άλλη μία φορά πως ήταν ο σημαντικότερος παίκτης του πρωταθλητή Ελλάδας για τη φετινή σεζόν. Ο αργεντινός τη φετινή σεζόν έχει διψήφιο αριθμό τερμάτων και ασίστ στο πρωτάθλημα, κάτι που είχε να συμβεί από την εποχή που στον Ολυμπιακό αγωνίζονταν ο Πέντραγκ Τζόρτζεβιτς.

Ο Ολυμπιακός, λοιπόν, κατέκτησε το 5ο συνεχόμενο πρωτάθλημα Ελλάδας και οι παίκτες του το πανηγύρισαν έξαλλα μετά το τέλος του αγώνα.

Σε δηλώσεις του ο προπονητής του Ολυμπιακού, Βίτορ Περέιρα, ανέφερε πως είναι περήφανος για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και τη διαφορά που εξασφάλισε η ομάδα του, αλλά τόνισε πως για να συμβεί αυτό οι παίκτες του έδωσαν μάχη. Επιπλέον, αφιέρωσε τον τίτλο στον αρχηγό του Ολυμπιακού, Γιάννη Μανιάτη, ο οποίος είναι τραυματίας, στους παίκτες της ομάδας, στον πρόεδρο Βαγγέλη Μαρινάκη, καθώς και στον Μίτσελ, τον πρώην προπονητή του Ολυμπιακού. Φυσικά, δεν παρέλειψε να αφιερώσει το πρωτάθλημα και στον κόσμο της ομάδας.