Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Ολυμπιακός

Πολύ σκληρός για να πεθάνει στοίχημα πως αποδείχθηκε ο Ολυμπιακός. Οι “Ερυθρόλευκοι” αν και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο στον εντός έδρας αγώνα με την Τότεναμ, για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League, καθώς έμειναν πίσω στο σκορ με δύο τέρματα διαφορά, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα, αντέδρασαν και εν τέλει αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2. Τα τέρματα των Πειραιωτών σημείωσαν οι Ντάνιελ Ποντένσε και Ματιέ Βαλμπουενά.

Ο τεχνικός των “Κόκκινων”, Πέδρο Μάρτινς, είδε τους ποδοσφαιριστές του να μπαίνουν γεμάτοι αυτοπεποίθηση στον αγωνιστικό χώρο και με την συμπαράσταση των οπαδών τους να παίρνουν τα ηνία του ματς από τα πρώτα λεπτά και να δημιουργούν ευκαιρίες. Ωστόσο κόντρα στην ροή του ματς, έμειναν πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά. Όμως οι παίκτες του δεν σταμάτησαν να πιστεύουν στους εαυτούς τους και με αντεπίθεση διαρκείας έφεραν το παιχνίδι στα ίσια.

Παρά τον τεράστιο βαθμό δυσκολίας, ο Ολυμπιακός άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις και πήρε τον πρώτο του βαθμό στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Όσον αφορά την εξέλιξη της συνάντησης, η πρώτη καλή στιγμή του ματς πραγματοποιήθηκε στο 5ο λεπτό όταν ο Γκιγιέρμε τροφοδότησε τον Ποντένσε, αυτός αφού αρχικά μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, στη συνέχεια επιχείρησε το σουτ από πλάγια θέση αλλά ο Γιορίς το μπλόκαρε. Στο 18ο λεπτό έπειτα από σέντρα του Τσιμίκα, ο Ποντένσε έστρωσε στον Γκερέρο, ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι. Στη συνέχεια της φάσης, ο Γκιγιέρμε πήρε το ριμπάουντ αλλά το σουτ που επιχείρησε από ευνοϊκή θέση πέρασε πάνω από την εστία. Στο 25ο λεπτό ο Μεριά ανέτρεψε τον Κέιν και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κέιν, ο οποίος νίκησε τον Σα και σημείωσε το 0-1. Στο 30ο λεπτό έπειτα από λάθος του Ποντένσε στο χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Ντέιβις έγινε κάτοχος της μπάλας, τροφοδότησε τον Μόουρα και αυτός με εξαιρετικό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέτυχε το 0-2. Στο 34΄ μετά από σέντρα του Τσιμίκα, ο Μασούρας από κοντινή απόσταση έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 44΄ οι Ποντένσε και Βαλμπουενά έπαιξαν το “1-2”, ο πρώτος μπήκε στην περιοχή και με εκπληκτικό διαγώνιο σουτ μείωσε σε 1-2. Στο 52ο λεπτό έπειτα από φάση διαρκείας, ο Βερτόνγκεν ανέτρεψε τον Βαλμπουενά και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλμπουενά, ο οποίος νίκησε τον Γιορίς και ισοφάρισε σε 2-2. Στο 58΄ ο Σα μπλόκαρε το σουτ του Ντομπελέ. Στο 65΄ ο Άλι βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ αλλά ο Σα το έδιωξε σε κόρνερ. Στο 86΄ ο Σα απομάκρυνε σε κόρνερ το σουτ από πλάγια θέση του Λαμέλα.

Ο κύριος Μάρτινς χρησιμοποίησε τους Σα, Τσιμίκα, Μασούρα (78΄ Ραντζέλοβιτς), Ομάρ, Μεριά, Γκερέρο (89΄ Ελ Αραμπί), Σεμέδο, Μπουχαλάκη, Βαλμπουενά (69΄ Μπενζιά), Γκιγιέρμε και Ποντένσε.

Δείτε τις καλύτερες φάσεις της αναμέτρησης

Με αλλαγές στο ντέρμπι

Πλέον ο Ολυμπιακός στρέφει την προσοχή του στο αιώνιο ντέρμπι που ακολουθεί με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό για την τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Η μάχη μεταξύ των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για την Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου και ο αγώνας θα ξεκινήσει στις 20:30 ώρα Ελλάδος.

Οι “Ερυθρόλευκοι” αναμένεται να παραταχθούν με αλλαγές στο αρχικό τους σχήμα, καθώς ο κύριος Μάρτινς αναμένεται να φρεσκάρει την ομάδα. Φανέλα βασικού όπως όλα δείχνουν θα πάρουν οι Κούτρης, Καμαρά και Ελ Αραμπί. Επίσης θέση στο βασικό σχήμα διεκδικούν οι Ραντζέλοβιτς, Γκασπάρ και Μπενζιά.

Ο κύριος Μάρτινς δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες του Παπέ Σισέ, μιας και ο δυναμικός κεντρικός αμυντικός ταλαιπωρείται από λοίμωξη του αναπνευστικού και δεν έχει γίνει ακόμη γνωστό πότε θα πάρει εξιτήριο από το νοσοκομείου που νοσηλεύεται.

Επιπλέον ο Ανδρέας Μπουχαλάκης αγωνίστηκε στο ματς με την Τότεναμ από ένα σημείο του αγώνα και μετά με ενοχλήσεις στο πόδι του. Η κατάστασή του δεν εμπνέει ιδιαίτερη ανησυχία, όμως ο κύριος Μάρτινς σκέφτεται να τον προφυλάξει. Τέλος, ο Ραντζέλοβιτς αποκόμισε μικροτραυματισμό έπειτα από χτύπημα αντιπάλου του.