Ολυμπιακός: Χωρίς Ομάρ με Λαμία

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Λαμία, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τη φάση των “8” του Κυπέλλου Ελλάδος. Η αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για σήμερα Τετάρτη 6 Φεβρουαρίου και το ματς θα ξεκινήσει στις 17:00 ώρα Ελλάδος.

Οι “Ερυθρόλευκοι” στην προηγούμενη φάση της διοργάνωσης πέρασε το εμπόδιο της Ξάνθης, την οποία και κέρδισαν με συνολικό σκορ 3-1. Το συγκεκριμένο σκορ επετεύχθη στη δεύτερη συνάντηση που διεξήχθη στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”.

Από την άλλη, η Λαμία στην περασμένη φάση ξεπέρασε το εμπόδιο του Παναθηναϊκού. Στο πρώτο ματς, η Λαμία είχε επικρατήσει με σκορ 1-0. Στη ρεβάνς, βρέθηκε πίσω στο σκορ και η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι. Εκεί η Λαμία φάνηκε πιο ψύχραιμη και με σκορ 4-2 σφράγισε το εισιτήριό της για τη φάση των “8”.

Την αναμέτρηση της Τετάρτης θα διευθύνει ο κύριος Σκουλάς από το σύνδεσμο Θεσσαλίας. Ο Θεσσαλός διεθνής ρέφερι θα έχει βοηθούς τον Ευθυμιάδη και τον Απτόσογλου. Τέταρτος θα είναι ο κύριος Βρέσκας από την Πιερία.

Για το ματς που ακολουθεί, ο τεχνικός των Πειραιωτών, Πέδρο Μάρτινς, δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες του Ομάρ Ελαμπντελαουί. Στην τελευταία εντός έδρας αναμέτρηση του Ολυμπιακού με αντίπαλο τον Πανιώνιο, όπου οι “Ερυθρόλευκοι” επικράτησαν με σκορ 4-0, ο Ομάρ μόλις στο 8ο λεπτό αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον οπίσθιο μηριαίο. Ο 27χρονος δεξιός οπισθοφύλακας παρέμεινε στον αγωνιστικό χώρο για έξι λεπτά και στο 14ο λεπτό έγινε αναγκαστική αλλαγή. Στη θέση του είχε περάσει ο Βασίλης Τοροσίδης.

Ο Νορβηγός μπακ ακολούθησε ειδικό πρόγραμμα θεραπείας προκειμένου να ξεπεράσει τις ενοχλήσεις. Ο ίδιος δε θα δώσει το “παρών” στον αγώνα με τη Λαμία και θα κάνει αγώνα δρόμου προκειμένου να είναι σε θέση να αγωνιστεί στο εκτός έδρας ματς με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ που είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Κυριακή. Πάντως σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις, θεωρείται αρκετά δύσκολο ο Ομάρ να βρεθεί στην αποστολή για το κρίσιμο ματς με τον ΠΑΟΚ.

Από εκεί και πέρα, ο Ανδρέας Μπουχαλάκης πήρε μέρος κανονικά σε ολόκληρο το πρόγραμμα της τελευταίας προπόνησης. Ο 25χρονος Έλληνας χαφ έθεσε τον εαυτό του στη διάθεση του κυρίου Μάρτινς και θα βρίσκεται στην αποστολή της ομάδας. Μάλιστα δεν αποκλείεται να βρεθεί και στο αρχικό σχήμα.

Για τον αγώνα με τη Λαμία, ο κύριος Μάρτινς αναμένεται να δώσει ανάσες σε αρκετούς παίκτες. Θέση στο βασικό σχήμα αναμένεται να πάρουν οι Λοντίγκιν, Μεριά, Μιράντα, Τσιμίκας, Ανδρούτσος, Νάτχο, Ζιλ Ντίας και Σολδάνο.