Ολυμπιακός: Τίποτα το μεμπτό για Φορτούνη

Ο Ολυμπιακός την αγωνιστική που μας πέρασε αντιμετώπισε εντός έδρας τον Ατρόμητο. Οι “Ερυθρόλευκοι” αν και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο στο πρώτο ημίχρονο, καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ, στο δεύτερο μέρος κατάφεραν να πετύχουν την ολική ανατροπή και εν τέλει να επικρατήσουν με σκορ 2-1. Τα τέρματα των Πειραιωτών σημείωσαν οι Μπουχαλάκης και Γκιγιέρμε.

Ο τεχνικός της ομάδας, Πέδρο Μάρτινς, είδε τους ποδοσφαιριστές του στο πρώτο μέρος να αντιμετωπίζουν πάρα πολλά προβλήματα και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Ο αντίπαλος το εκμεταλλεύτηκε και κατόρθωσε να ανοίξει το σκορ. Στην επανάληψη όμως τα πράγματα άλλαξαν προς το καλύτερο για τους “Ερυθρόλευκους”. Ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα, έκλεισαν τον αντίπαλο στα καρέ του και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες. Παράλληλα δεν απειλήθηκαν σχεδόν καθόλου. Η ανωτερότητά τους καρποφόρησε και χάρη στα γκολ των Γκιγιέρμε και Μπουχαλάκη πήραν τους τρεις βαθμούς.

Μελανό σημείο της νίκης, αποτελεί ο μικρός τραυματισμός του Κώστα Φορτούνη. Ο 27χρονος μεσοεπιθετικός δέχθηκε χτύπημα χαμηλά στο πόδι του και έγινε αναγκαστική αλλαγή στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Στην θέση του πέρασε ο Μαντί Καμαρά.

Ο Φορτούνης καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης δέχθηκε αρκετά χτυπήματα. Ένα από αυτά ήταν ιδιαίτερα σκληρό και δεν τον άφησε να ολοκληρώσει τον αγώνα. Ο διεθνής μέσος μία μέρα μετά το παιχνίδι υποβλήθηκε σε εξετάσεις προκειμένου να διαπιστωθεί ακριβώς το μέγεθος του τραυματισμού του.

Τα αποτελέσματα των εξετάσεων είναι ενθαρρυντικά για την κατάσταση του διεθνούς μέσου, καθώς δεν έδειξαν ότι έχει υποστεί κάτι το μεμπτό. Ο ίδιος για προληπτικούς λόγους τις επόμενες ημέρες θα ακολουθήσει ατομικό πρόγραμμα, αλλά όπως όλα δείχνουν θα δώσει κανονικά το παρών στην εκτός έδρας αναμέτρηση που ακολουθεί με αντίπαλο τον Παναιτωλικό.