Ολυμπιακός: Στον αστερισμό του Λάζαρου

Για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” το Λεβαδειακό. Οι “Ερυθρόλευκοι” θα στοιχημάτιζε κανείς ότι τα βρήκαν σκούρα καθώς ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, Επασί, βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα. Ο Επασί απέκρουσε πέναλτι του Φορτούνη και είπε “όχι” σε τουλάχιστον τέσσερις κλασικές ευκαιρίες που δημιούργησαν οι Πειραιώτες.

Εν τέλει ο Χριστοδουλόπουλος ανέλαβε δράση και με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 62ο λεπτό νίκησε τον Επασί και χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό με 1-0. Αυτό ήταν το πέμπτο τέρμα του Λάζαρου, σε τέσσερις αναμετρήσεις, με τη φανέλα των “Ερυθρολεύκων”.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Πέδρο Μάρτινς σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες χωρίς ωστόσο να τις μετουσιώσουν σε γκολ.

Κορυφαίοι της ομάδα ήταν, πέρα του Χριστοδουλόπουλου, οι Καμαρά, Γκερέρο και Τσιμίκας. Το ντεμπούτο τους πραγματοποίησαν οι Μεριά, ο οποίος αγωνίστηκε σε όλο το ενενηντάλεπτο, και οι Νάτχο και Χασάν, οι οποίοι πέρασαν ως αλλαγή.

Η πρώτη καλή στιγμή του ματς σημειώθηκε στο 5ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Τσιμίκα, ο Γκερέρο πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 17ο λεπτό το σουτ του Καμαρά πέρασε πάνω από την εστία του Λεβαδειακού. Στο 38ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Φορτούνη, η μπάλα έφτασε στον Καμαρά, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά αυτό πέρασε δίπλα από την εστία του Επασί. Ένα λεπτό μετά, ο Επασί μπλόκαρε το σουτ του Χριστοδουλόπουλου. Στο 41ο λεπτό, ο Ζησόπουλος ανέτρεψε τον Φορτούνη και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Ο Φορτούνης ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Επασί να πέφτει στη σωστή γωνία και να απομακρύνει τη μπάλα. Στο 45ο λεπτό, ο Ολυμπιακός ζήτησε νέο πέναλτι σε χέρι του Ντιόγκο έπειτα από σέντρα του Πάρντο αλλά ο ρέφερι συνέχισε το ματς. Έτσι με το σκορ στο 0-0 οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Η πρώτη ευκαιρία της επανάληψης σημειώθηκε στο 59ο λεπτό, όταν μετά από πάσα του Καμαρά, η μπάλα στρώθηκε στον Χασάν, αυτός έκανε το σουτ αλλά αυτό κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Επασί. Στο 60ο λεπτό, μετά από σέντρα του Φορτούνη, ο Χασάν με ανάποδο ψαλιδάκι έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 62ο λεπτό, ο Χριστοδουλόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημείωσε το 1-0. Στο 65ο λεπτό, ο Γκερέρο βρέθηκε απέναντι από τον Επασί αλλά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στο πλεκτό. Στο 69ο λεπτό, ο Επασί απομάκρυνε σε κόρνερ το σουτ του Φορτούνη.  Έξι λεπτά μετά, το σουτ του Καμαρά κόντραρε και πέρασε δίπλα από την αντίπαλη εστία. Στο 77ο λεπτό, ο Γκερέρο δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Επασί. Στο 82΄ ο Γκερέρο αυτή τη φορά προσπάθησε να κρεμάσει τον Επασί, ο οποίος ωστόσο πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση και παραχώρησε κόρνερ. Στο 92ο λεπτό, οι Γκερέρο και Νάτχο συνδιάστηκαν, ο πρώτος έκανε το σουτ αλλά ο Επασί του είπε “όχι”.

Ο κύριος Μάρτινς χρησιμοποίησε τους Γιαννιώτη, Καμαρά, Τσιμίκα, Μεριά, Φορτούνη ( 87΄ Νάτχο ), Ομάρ, Γκερέρο, Τοροσίδη ( 46΄ Μπουχαλάκη ), Βούκοβιτς, Χριστοδουλόπουλο και Πάρντο ( 46΄ Χασάν ).