Ολυμπιακός: Με πρωταγωνιστή τον Γκερέρο πέρασε από τη Λειβαδιά

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Λεβαδειακό στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League. Οι “Ερυθρόλευκοι” δεν αντιμετώπισαν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα και επικράτησαν εύκολα του Λεβαδειακού με σκορ 0-2. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Άνχελ Γκερέρο, ο οποίος σημείωσε το δεύτερο γκολ και μοίρασε το πρώτο. Το άλλο τέρμα των Πειραιωτών πέτυχε ο Φορτούνης.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Πέδρο Μάρτινς, είδε τους παίκτες του να μπαίνουν κεφάτοι στον αγωνιστικό χώρο και από τα πρώτα λεπτά να δημιουργούν ευκαιρίες. Η ανωτερότητά τους καρποφόρησε στο 7ο λεπτό όταν ο Φορτούνης άνοιξε το σκορ. Στη συνέχεια ο ρυθμός τους στοίχημα πως είχε αυξομειώσεις ωστόσο σε κανένα σημείο του αγώνα δεν απειλήθηκαν από τον αντίπαλο.

Όσον αφορά την εικόνα του ματς, η πρώτη καλή στιγμή της συνάντησης σημειώθηκε στο 4ο λεπτό όταν ο Ποντένσε μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, έκανε τη σέντρα, αλλά πριν η μπάλα φτάσει στον Χριστοδουλόπουλο, οι αμυντικοί του Λεβαδειακού την απομάκρυναν σε κόρνερ. Στο 7ο λεπτό μετά από γύρισμα του Γκερέρο, ο Φορτούνης με προβολή σημείωσε το 0-1. Στο 12ο λεπτό ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού, Μπάγιτς, απομάκρυνε σε κόρνερ το σουτ του Μπουχαλάκη. Στο 22ο λεπτό μετά από κόρνερ του Φορτούνη, ο Σισέ πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 27ο λεπτό μετά από σέντρα του Χριστοδουλόπουλου, ο Γκερέρο έκανε την προβολή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 35ο λεπτό το μακρινό σουτ του Στανόγεβιτς δεν ανυσήχησε τον Σα. Στο 38ο λεπτό μετά από γύρισμα του Ομάρ, ο Σισέ έκανε το σουτ από ευνοϊκή θέση αλλά η μπάλα βρήκε στα σώματα των αμυντικών και πέρασε κόρνερ. Στο 44ο λεπτό το σουτ του Ποντένσε πέρασε άουτ. Με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 0-1 ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Η πρώτη φάση της επανάληψης έγινε στο 49ο λεπτό όταν έπειτα από σέντρα του Φορτούνη, ο Μπουχαλάκης από ευνοϊκή θέση πήρε την κεφαλιά αλλά ο Μπάγιτς την απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο 50ο λεπτό μετά από σέντρα του Μπουχαλάκη, ο Γκερέρο με κεφαλιά σημείωσε το 0-2. Στη συνέχεια ο Μπάγιτς μπλόκαρε το σουτ του Μπουχαλάκη. Στο 61ο λεπτό το σουτ του Ιωαννίδη πέρασε άουτ. Στο 65ο λεπτό το σουτ του Γκερέρο από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 82ο λεπτό μετά από σέντρα του Σαβαντογκό, ο Μαρκόφσκι πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Σα.

Ο κύριος Μάρτινς χρησιμοποίησε τους Σα, Κούτρη, Φορτούνη ( 80΄ Νάτχο ), Σισέ, Μπουχαλάκη, Χριστοδουλόπουλο ( 68΄ Μασούρα ), Βούκοβιτς, Σισέ, Γκερέρο ( 91΄ Χασάν ), Γκιγιέρμε και Ομάρ.