Ολυμπιακός: Αποχαιρέτησε χωρίς νίκη το Champion League

Την ήττα γνώρισε ο Ολυμπιακός και στον τελευταίο του αγώνα για το Champion League. Αυτή τη φορά οι “Ερυθρόλευκοι” ηττήθηκαν με 0-2 από την Γιουβέντους. Έτσι ο Ολυμπιακός δεν γεύτηκε την χαρά της νίκης στο Champions League και αποχαιρέτησε με μόλις έναν βαθμό, με αποτέλεσμα να μείνει στην τελευταία θέση του ομίλου.

Η εικόνα του παιχνιδιού

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε στην αρχή να πιέσει ψηλά την Γιουβέντους η οποία όμως δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να κρατήσει την μπάλα και να δημιουργήσει ευκαιρίες. Μόλις στο 7ο λεπτό ο Ντιμπαλά μπήκε από αριστερά στην περιοχή του Ολυμπιακού, έκανε το σουτ όμως ο Προτό με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ. στο 15ο λεπτό ο Σάντρο μπήκε ανενόχλητος από δεξιά στην περιοχή και έδωσε έτοιμο γκολ στον Κουαδράδο οποίος δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και έκανε το 0-1. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Ολυμπιακού ήρθε στο 41ο λεπτό όταν μετά από κόρνερ του Σεμπά, ο Νικολάου πήρε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Τζούρτζεβιτς οποίος από κοντινή θέση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σέζνι.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς. Στο 58ο λεπτό ο Μάριν, που είχε περάσει ως αλλαγή, βρέθηκε απέναντι από τον Σέζνι με τον τελευταίο να τον νικάει και κρατάει το 0-1. Στο 82ο λεπτό ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι. Ο Κούτρης έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Μάριν άφησε την μπάλα να περάσει, έφτασε στον Μπεν οποίος με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Έτσι στο 89ο λεπτό ο Μπερναντέσκι μπήκε από αριστερά και με διαγώνιο σουτ έκανε το τελικό 0-2.

Τάκης Λεμονής: “Μας αδικεί το τελικό σκορ”

Σε δηλώσεις που έκανε ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Τάκης Λεμονής, τόνισε πως το τελικό σκορ αδικεί την ομάδα του. Τόνισε πως πρέπει να κρατήσει αρκετά πράγματα από την αναμέτρηση τα οποία θα είναι οδηγός για την συνέχεια. Τέλος είπε πως μόνο θετικά πράγματα μπορεί να αποκομίσει η ομάδα του από μία τέτοια διοργάνωση.

Τελειώνουν τέσσερις από τους “Ερυθρόλευκους”

Όπως έγινε γνωστό οι Καπίνο, Ζντιέλαρ, Μίλιτς και Καρσελά αναμένεται να αποτελέσουν παρελθόν από την ομάδα. Στους τέσσερις ποδοσφαιριστές ζητήθηκε να φέρουν προτάσεις από ομάδες προκειμένου να παραχωρηθούν από τον Ολυμπιακό και να συνεχίσουν αλλού την καριέρα τους. Μέχρι τότε θα προπονούνται μόνοι τους.

Το μυαλό στον Παναιτωλικό

Πλέον στον Ολυμπιακό καλούνται να αφήσουν πίσω την αναμέτρηση με την Γιουβέντους και να επικεντρωθούν στην αναμέτρηση που ακολουθεί εναντίον του Παναιτωλικού. Οι “Ερυθρόλευκοι” για την 14η αγωνιστική της Super League θα φιλοξενηθούν από τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο. Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου στις 19:30.