Ολυμπιακός: Έφυγε με το διπλό από την Πλατεία

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Πανιωνίου, νικώντας τον με το εντυπωσιακό 4-3 εκτός έδρας.

Το παιχνίδι αποτέλεσε διαφήμιση του ποδοσφαίρου, καθώς τα είχε όλα. Ανατροπές, γκολ, κάρτες και πολλές αλλαγές συναισθημάτων.

Ο Ολυμπιακός είχε τον Φορτούνη και τον Ανσαριφάρντ σε καταπληκτική μέρα και οι δύο τους ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Λιμανιού.

Μετά από τέσσερις αγωνιστικές, όπου ο Ολυμπιακός δεν είχε γευτεί τη χαρά της νίκης, η ομάδα του Πειραιά επέστρεψε στα επιτυχή αποτελέσματα, μειώνοντας παράλληλα και τη διαφορά της από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ανατροπή στο ημίχρονο για τους “Ερυθρόλευκους”

Ο αγώνας στοίχημα πως δεν ξεκίνησε με τον ιδανικό τρόπο για τον Ολυμπιακό, αφού μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης ο Φιγκέιρας έκανε ένα τρομερό λάθος, βγάζοντας τετ α τετ τον Σπιριντόνοβιτς με τον Προτό. Ο πρώτος με πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού και σημείωσε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Μετά την επίτευξη του γκολ, ο Ολυμπιακός έγινε κυρίαρχος του παιχνιδιού και πήρε την κατοχή και κυκλοφορούσε αρκετά την μπάλα. Έτσι, στο 19ο λεπτό και μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ο Σισέ πήρε την κεφαλιά και σημείωσε το 1-1. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι σε κεφαλιά του ανενόχλητου Πάρντο.

Στο 37ο λεπτό ο Οτζίτζα έβγαλε μία εκπληκτική πάσα στον Ανσαριφάρντ που βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου και με ωραίο πλασέ σημείωσε το 1-2.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει και ήθελε να πετύχει και άλλο τέρμα πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Τελικά τα κατάφερε, αφού ένα λεπτό πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Ανσαριφάρντ εκμεταλλεύτηκε την ασθενή απόκρουση του τερματοφύλακα του Πανιωνίου σε δυνατό σουτ του Πάρντο και σημείωσε από κοντά το 1-3 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός πίστεψε πως τέλειωσε το παιχνίδι όμως ο Πανιώνιος είχε διαφορετική άποψη για το τελικό αποτέλεσμα.

Στο 82ο λεπτό ο Προτό ανέτρεψε τον Σπιριντόνοβιτς με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι. Ο Μασούντ ευστόχησε από την άσπρη βούλα μειώνοντας το σκορ σε 2-3. Δύο λεπτά αργότερα, ήρθε η ισοφάριση με τον Ντουρμισάι να βρίσκεται απέναντι από τον Προτό και να τον πλασάρει εύστοχα.

Το ματς επιφύλαξε και άλλες συγκινήσεις. Ο Ολυμπιακός στο 86ο λεπτό κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Φορτούνη. Ο τελευταίος ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το τελικό 3-4 για την ομάδα του Πειραιά.

Δείτε τα γκολ του αγώνα.

Λεμονής: «Κάναμε σοβαρά λάθη»

Σε δηλώσεις που έκανε ο προπονητής του Ολυμπιακού, Τάκης Λεμονής, τόνισε πως πάνω από όλα μετράει η νίκη, η οποία θα βοηθήσει να ανέβει η ψυχολογία των ποδοσφαιριστών του.

Ακόμη είπε πως: “Ήταν μια σπουδαία νίκη, μία νίκη που αξίζαμε, αλλά θα πρέπει να δούμε όλα τα λάθη που κάναμε στο αμυντικό κομμάτι και την αντίδρασή μας μετά το 1-3”.

Τέλος, ο προπονητής του Ολυμπιακού τόνισε πως θέλει η ομάδα του να έχει μια θετική εικόνα κόντρα στην Μπαρτσελόνα στο παιχνίδι που ακολουθεί για το Champions League.