Νίκησε χωρίς να… ιδρώσει ο Ολυμπιακός

Εύκολο έργο στοιχηματίζουμε πως είχε ο Ολυμπιακός στη 2η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς επιβλήθηκε με 3-0 του Αχαρναϊκού και έδειξε τη διαφορά ποιότητας που έχουν οι δύο ομάδες.

Ο Ολυμπιακός είχε σε καλή μέρα τον Καρσελά που έβγαλε δύο ασίστ και ήταν αρκετά κινητικός, όπως επίσης και τον Μάρτινς που ήταν παντού στον αγωνιστικό χώρο. Σκόρερ για τους “Ερυθρόλευκους” ήταν οι Ζιλέ, Μάρτινς και Εμενίκε.

Η εικόνα του παιχνιδιού

Ο Ολυμπιακός επέβαλλε από νωρίς τον ρυθμό του, με τον Αχαρναϊκό να μην μπορεί να ακολουθήσει. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Τζούρτζεβιτς βρέθηκε απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα όμως το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ. Τρία λεπτά αργότερα την ίδια κατάληξη είχε και η προβολή που επιχείρησε ο Σέρβος.

Στο 9ο λεπτό ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ όταν έπειτα από ωραία συνεργασία των Μάρτινς και Τζούρτζεβιτς η μπάλα έφτασε στον Καρσελά εκείνος έκανε την σέντρα με τον Ζιλέ να κάνει το σουτ και η μπάλα να καταλήγει στην εστία του Αχαρναϊκού. Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να δημιουργεί ευκαιρίες όμως τα σουτ των Μάρτινς, Ταχτσίδη και Τζούρτζεβιτς δεν βρήκαν εστία. Πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι Βούκοβιτς και Νικολάου οι κεφαλιές δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα. Από την άλλη ο Αχαρναϊκός δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία των “ερυθρολεύκων”.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Ολυμπιακός πέτυχε το 0-2 με τον Μάρτινς να χρίζεται σκόρερ μετά από σέντρα του Καρσελά. Στο 60ο λεπτό ο προπονητής του Ολυμπιακού, Τάκης Λεμονής, έβαλε στον αγωνιστικό χώρο τον Εμενίκε ο οποίος επέστρεψε από τον τραυματισμό του. Προς το τέλος της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός σημείωσε και τρίτο τέρμα όταν ο Βρουσάι, που μπήκε και αυτός ως αλλαγή, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του έβγαλε την σέντρα και ο Εμενίκε με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Λεμονής: “Μου άρεσε πως αναπτύσσονταν η ομάδα”

Σε δηλώσεις που έκανε ο τεχνικός των “Ερυθρολεύκων” δήλωσε πως στο πρώτο ημίχρονο του άρεσαν οι επιθετικές κινήσεις των ποδοσφαιριστών του αλλά στο δεύτερο μέρος δεν του άρεσε που ο Ολυμπιακός έριξε τον ρυθμό του. Ακόμα, ο Τάκης Λεμονής αναφέρθηκε στην κακή κατάσταση του αγωνιστικού χώρου.