Μπλόκο στην Πλατεία για τον Ολυμπιακό

Τις μέτριες εκτός έδρας εμφανίσεις του συνέχισε ο Ολυμπιακός. Το μεγαλύτερο πρόβλημα των “Ερυθρολεύκων” φαίνεται πως είναι τα εκτός έδρας ματς, αφού για ακόμη έναν αγώνα παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων, με συνέπεια να αναδειχθούν ισόπαλοι εκτός έδρας με τον Πανιώνιο, για την ενδέκατη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, με σκορ 1-1. Το τέρμα των Πειραιωτών πέτυχε ο Ματιέ Βαλμπουενά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ο τεχνικός των “Κόκκινων”, Πέδρο Μάρτινς, είδε τους παίκτες του να υποφέρουν εκ νέου μακριά από το “Γεώργιος Καραϊσκάκης” και να μην μπορούν να “καθαρίσουν” ακόμη ένα παιχνίδι. Οι ποδοσφαιριστές του είχαν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, είχαν τη συντριπτική κατοχή της μπάλας, δημιούργησαν σωρηδόν ευκαιρίες, τις οποίες όμως σπατάλησαν, με αποτέλεσμα ο αντίπαλος στη μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε στο δεύτερο ημίχρονο να ισοφαρίσει και να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης έγινε στο 12ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Ποντένσε, ο Λοβέρα πήρε την κεφαλιά από ευνοϊκή θέση όμως ο Μαλέρπ την απομάκρυνε. Στο 23ο λεπτό το μακρινό σουτ του Μπουχαλάκη άλλαξε πορεία, ωστόσο ο Μαλέρπ έπεσε και με τις γροθιές το έδιωξε. Στο 26ο λεπτό το διαγώνιο σουτ του Τσιμίκα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 42΄ ο Ποντένσε αφού πρώτα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, στη συνέχεια έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Ένα λεπτό μετά, έπειτα από σέντρα του Ποντένσε, ο Γκερέρο πήρε την κεφαλιά αλλά δε βρήκε στόχο. Στο 53ο λεπτό μετά από σέντρα του Γκασπάρ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Παπανικολάου και ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλμπουενά, ο οποίος σημείωσε το 0-1. Στο 66ο λεπτό το διαγώνιο σουτ του Ποντένσε πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 78΄ ο Μαλέρπ μπλόκαρε το σουτ του Βαλμπουενά. Στο 79΄ ο Βαλμπουενά από μακρινή απόσταση επιχείρησε το σουτ, ο Μαλέρπ το έδιωξε, ο Γκασπάρ πήρε το ριμπάουντ έκανε την προβολή σχεδόν σε κενή εστία αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 88ο λεπτό ο Κόρμπος τροφοδότησε τον Εμμανουηλίδη στην πλάτη της άμυνας και αυτός με σουτ από το ύψος της περιοχής πέτυχε το 1-1. Στο 92ο λεπτό το σουτ του Μπουχαλάκη πέρασε πάνω από την εστία. Στο 96ο λεπτό ο Μαλέρπ πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση και απομάκρυνε σε κόρνερ την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά.

Ο κύριος Μάρτινς χρησιμοποίησε τους Σα, Τσιμίκα, Λοβέρα (46΄ Βαλμπουενά), Μεριά, Γκασπάρ, Καμαρά (90΄ Ελ Αραμπί), Σεμέδο, Μπουχαλάκη, Σουντανί (75΄ Μασούρα), Γκερέρο και Ποντένσε.

Δείτε τα γκολ της αναμέτρησης

Χωρίς Λοβέρα στο Λονδίνο

Ο Ολυμπιακός στρέφει πλέον την προσοχή του στην εκτός έδρας αναμέτρηση που ακολουθεί με αντίπαλο τη Τότεναμ για την πέμπτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League. Το ματς είναι προγραμματισμένο για την Τρίτη 26 Νοεμβρίου και θα ξεκινήσει στις 22:00 ώρα Ελλάδος.

Οι “Ερυθρόλευκοι” βρίσκονται ήδη στο Λονδίνο και συνεχίζουν την προετοιμασία τους. Την αποστολή δεν ακολούθησε ο Λοβέρα, ο οποίος λόγω τακτικής έμεινε εκτός. Αντίθετα σε αυτή βρίσκεται ο Γκιγιέρμε. Ο Βραζιλιάνος έχει ξεπεράσει πλήρως το πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετώπιζε και αναμένεται να πάρει φανέλα βασικού.

Από εκεί και πέρα, ο κύριος Μάρτινς έχει όλους τους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές στη διάθεσή του, καθώς πλην των γνωστών απουσιών και αυτών που βρίσκονται εκτός λίστας, κανείς άλλος δεν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα τραυματισμού αλλά ούτε είναι τιμωρημένος.