Κυπελλούχος ο Ολυμπιακός στον πιο εντυπωσιακό τελικό της ιστορίας

Ο Ολυμπιακός είναι η ομάδα με τα περισσότερα τρόπαια στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου, αλλά υπάρχει και ένα που ήρθε με εντυπωσιακό και… ακατάλληλο για καρδιακούς, τρόπο!

Πρόκειται, φυσικά, για το Κύπελλο Ελλάδας του 2009, το οποίο ο Ολυμπιακός κατέκτησε επικρατώντας της ΑΕΚ στον τελικό με 15-14 στα πέναλτι (4-4 κανονική διάρκεια), μετά από έναν εντυπωσιακό αγώνα, με αλλεπάλληλες ανατροπές, συγκινήσεις, αποβολές, πολλά γκολ και στοίχημα όλοι οι φίλαθλοι του ποδοσφαίρου το απήλαυσαν!

Είναι αναμφισβήτητα ο καλύτερος Τελικός στην ιστορία του Θεσμού και το τρόπαιο κατέληξε γι’ άλλη μία φορά στον Πειραιά, με τον Ολυμπιακό να κάνει το νταμπλ στο τέλος της σεζόν.

Τι έγινε στο παιχνίδι

Στο παιχνίδι που έλαβε χώρα στο ΟΑΚΑ, στις 2 Μαΐου του 2009, η ΑΕΚ κατάφερε να πιάσει στον… ύπνο τον Ολυμπιακό και να προηγηθεί με 2-0 , χάρις σε δύο γκολ του Μπλάνκο, πριν καλά – καλά συμπληρωθούν δέκα λεπτά στην αναμέτρηση.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς να αλλάξει κάτι και την ΑΕΚ να απειλείται ελάχιστες φορές από τους πρωταθλητές Ελλάδας.

Στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο, όμως, ο προπονητής του Ολυμπιακού, Ερνέστο Βαλβέρδε, πέρασε στον αγώνα τον Ματ Ντάρμπισιρ, ο οποίος έμελε να παίξει σημαντικό ρόλο. Ο Άγγλος επιθετικός, μείωσε το σκορ στο 47ο λεπτό και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Η συνέχεια ανήκε στους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι συνέχισαν να πιέζουν την ΑΕΚ και να δημιουργούν ευκαιρίες. Τελικά η ισοφάριση ήρθε στο 70’ με… δράστη τον Ντουντού.

Με τα λεπτά να κυλούν και τον Ολυμπιακό να είναι κυρίαρχος, όλα έδειχναν πως είτε ο “Θρύλος” θα έπαιρνε κεφάλι στο σκορ, είτε το παιχνίδι θα πήγαινε στην παράταση. Όλα αυτά μέχρι και το 90ο λεπτό, όταν ο Σκόκο με ωραία ενέργεια έκανε το 3-2 για την ΑΕΚ.

Λυτρωτής ξανά ο Ντάρμπισιρ

Οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν είχαν παρά να βγουν μπροστά και να ψάξουν την ισοφάριση, η οποία θα έστελνε το ματς στην παράταση. Στην πρώτη καλή ευκαιρία ο Ντάρμπισιρ δε βρίσκει στόχο και τραυματίζεται στη μύτη, με αποτέλεσμα να διακοπεί το παιχνίδι για αρκετά λεπτά.

Ο Άγγλος επιθετικός επιστρέφει με ματωμένους επιδέσμους στον αγωνιστικό χώρο και λίγο πριν το τελικό σφύριγμα, σκοράρει και κάνει το 3-3. Ο νικητής πλέον θα κρίνονταν στην παράταση!

Ντέρμπι και στην παράταση

Στην παράταση ο Ολυμπιακός είχε την ψυχολογία με το μέρος του και κατάφερε να προηγηθεί με γκολ του Γκαλέτι στο 101’. Ο Αργεντινός, όμως, έβγαλε τη φανέλα στον πανηγυρισμό του και δέχθηκε την κόκκινη από το διαιτητή Τάσο Κάκο, αφού είχε ήδη κίτρινη κάρτα.

Σα να μην έφτανε αυτό, λίγα λεπτά αργότερα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Αβραάμ Παπαδόπουλος για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Παντελή Καφέ.

Ο Ολυμπιακός έμεινε στο χορτάρι με εννέα παίκτες και αυτό έδωσε πολλούς χώρους στην ΑΕΚ, η οποία έφτασε ξανά στην ισοφάριση με εξαιρετική προσπάθεια του Σκόκο που έγραψε το τελικό 4-4!

34 πέναλτι και Κυπελλούχος ο Ολυμπιακός

Τι κι αν όλοι περίμεναν πως το θρίλερ είχε λάβει τέλος με τις ανατροπές και όλα θα κρίνονταν γρήγορα στη “Ρώσικη Ρουλέτα”. Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων επιδόθηκαν σε εύστοχες εκτελέσεις, οι δύο τερματοφύλακες σε εκατέρωθεν αποκρούσεις και έφτασαν, ούτε λίγο, ούτε πολύ, να εκτελέσουν 34 (!) πέναλτι.

Ήρωας των πέναλτι αναδείχθηκε ο Αντώνης Νικοπολίδης, ο οποίος απέκρουσε το πέναλτι του Πελετιέρι και στη συνέχεια ευστόχησε ο ίδιος απέναντι στον Σάχα και διαμόρφωσε το τελικό 15-14 υπέρ του Ολυμπιακού.

Είναι σίγουρα ο κορυφαίος Τελικός όλων των εποχών, ο οποίος βρήκε θριαμβευτή τον Ολυμπιακό. Το βέβαιο είναι πως, όλοι όσοι τον έζησαν από το γήπεδο, ή τον παρακολούθησαν από την τηλεόραση, δε θα τον ξεχάσουν ποτέ!