Καθάρισαν οι Ελ Αραμπί και Σουντανί για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” τη Λαμία για την πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Οι “Ερυθρόλευκοι” αν και αγχώθηκαν για περίπου μία ώρα παιχνιδιού, εν τέλει χάρη στα τέρματα που σημείωσαν οι Ελ Αραμπί και Σουντανί, έκαμψαν την αντίσταση του αντιπάλου τους και έφτασαν στην νίκη με σκορ 2-0.

Ο τεχνικός των Πειραιωτών, Πέδρο Μάρτινς, αποφάσισε να δώσει ανάσες, να ξεκουράσει ορισμένους ποδοσφαιριστές του και να χρησιμοποιήσει παίκτες που ερχόταν από τον πάγκο στα προηγούμενα ματς. Έτσι φανέλα βασικού πήραν οι Κούτρης, Μπα, Καμαρά Σουντανί και Ελ Αραμπί.

Οι “Κόκκινοι” είχαν την δυνατότητα να ξεμπερδέψουν πιο εύκολα με την υπόθεση νίκη, όμως σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη ωστόσο με πρωταγωνιστή τον Ελ Αραμπί, ο οποίος πέραν του γκολ μοίρασε και την ασίστ στο τέρμα του Σουντανί, έφτασαν στους τρεις βαθμούς και πλέον απολαμβάνουν την μοναξιά της κορυφής του βαθμολογικού πίνακα.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης πραγματοποιήθηκε στο 9ο λεπτό όταν ο Σεμέδο τροφοδότησε τον Ποντένσε, αυτός με την μία βρήκε το Σουντανί, ο οποίος έκανε το σουτ από ευνοϊκή θέση αλλά ο Βελλίδης με διπλή προσπάθεια το μπλόκαρε. Στο 17ο λεπτό το σουτ του Ελ Αραμπί μέσα από την περιοχή πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία. Στο 27΄ μετά από εξαιρετική μεταβίβαση του Βαλμπουενά, ο Σουντανί έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά ο Βελλίδης του είπε “όχι”. Στο 27΄ μετά από φάουλ του Βαλμπουενά, ο Σουντανί από την μικρή περιοχή πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 34΄ το μακρινό σουτ του Καμαρά δεν βρήκε στόχο. Στο 48΄ ο Σα μπλόκαρε εύκολα το διαγώνιο σουτ του Καραμάνου. Στο 55΄ ο Βελλίδης μπλόκαρε το σουτ του Κούτρη από πλάγια θέση. Στο 61ο λεπτό έπειτα από εξαιρετική κυκλοφορία των παικτών του Ολυμπιακού, ο Ελ Αραμπί γύρισε στον Σουντανί και αυτός με σουτ σε κενή εστία σημείωσε το 1-0. Στο 65΄ ο Λοβέρα έστρωσε στον Σουντανί, ο οποίος από τα όρια της περιοχής έκανε το σουτ αλλά αυτό πέρασε άουτ. Στο 70΄ έπειτα από σέντρα ακριβείας του Κούτρη, ο Ελ Αραμπί με προβολή από κοντινή απόσταση πέτυχε το 2-0.

Ο κύριος Μάρτινς χρησιμοποίησε τους Σα, Κούτρη, Σεμέδο (88΄ Παπαδόπουλο), Ομάρ, Μπα, Βαλμπουενά (63΄ Λοβέρα), Καμαρά, Σουντανί, Ποντένσε (78΄ Μπενζιά), Ελ Αραμπί και Γκιγιέρμε.

Δείτε τα γκολ που σημείωσαν οι ερυθρόλευκοι

Πλέον ο Ολυμπιακός στρέφει την προσοχή του στην εκτός έδρας αναμέτρηση που ακολουθεί με αντίπαλο τον Ερυθρό Αστέρα για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Champions League. Το ματς μεταξύ των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για σήμερα Τρίτη 1 Οκτωβρίου και η σέντρα του αγώνα θα γίνει στις 22:00 ώρα Ελλάδος.

Οι “Ερυθρόλευκοι” βρίσκονται ήδη στη Σερβία και ο κύριος Μάρτινς φαίνεται πως έχει καταλήξει στην ενδεκάδα που θα χρησιμοποιήσει.  Αυτή όπως όλα δείχνουν θα αποτελείται από τους Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Μεριά, Μπουχαλάκη, Γκιγιέρμε, Βαλμπουενά, Μασούρα, Ποντένσε και Γκερέρο.