Εύκολη κλήρωση για τον Ολυμπιακό στο Κύπελλο

Ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής και από τη Ριζούπολη απέναντι στον Απόλλων Αθηνών και προκρίθηκε ως πρώτος από τον όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας. Στην κλήρωση, η οποία έγινε το πρωί της Παρασκευής, 18 Δεκεμβρίου 2015, οι πρωταθλητές Ελλάδας κληρώθηκαν με τον ΑΟ Χανίων και σίγουρα το έργο τους αναμένεται εύκολο. Παρόλα αυτά, όλα θα κριθούν στο… χορτάρι, αφού το Κύπελλο αποτελούσε πάντα τον θεσμό των εκπλήξεων.

Τι έγινε στο ματς με τον Απόλλων

Όσον αφορά το τελευταίο παιχνίδι με τον Απόλλων Αθηνών για το Κύπελλο, ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 2-1. Σκόρερ και των δύο τερμάτων για τους “Ερυθρόλευκους” ήταν ο Νταβίντ Φουστέρ, ο οποίος έδειξε πως μπορεί να δώσει λύσεις στην ομάδα σε πολλά παιχνίδια.

Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα. Στην επανάληψη, όμως, ο Απόλλων ισοφάρισε και έβαλε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Παρόλα αυτά, ο Φουστέρ σημείωσε και δεύτερο τέρμα στο 85ο λεπτό, το οποίο τελικά ήταν και το καθοριστικό. Το τελικό 1-2 έδωσε την πρόκριση και την πρώτη θέση του ομίλου στους Πειραιώτες, οι οποίοι συνεχίζουν με κεκτημένη ταχύτητα, παρά τον αποκλεισμό από το Champions League.

Επόμενος προορισμός η Μυτιλήνη

Στον Ολυμπιακό όλοι στρέφονται πλέον στο ματς πρωταθλήματος με την Καλλονή, το οποίο είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο, 19 Δεκεμβρίου 2015, στις 19:30. Ο Μάρκο Σίλβα στην αποστολή για τον συγκεκριμένο αγώνα συμπεριέλαβε ξανά τον Κολοβό και τον Τσιμίκα, αλλά άφησε εκτός αποστολής τους Πάρντο, Μαζουακού και Φινμπόγκασον.