Δεν τον ήθελε η μπάλα

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος από τον ΑΠΟΕΛ στον αγώνα της Πέμπτης για το Europa League, αλλά γι’ άλλη μία φορά προδόθηκε από ένα λάθος στην άμυνα του (άστοχη έξοδος του Λεάλι) και έμεινε πίσω στο σκορ. Παρά το γεγονός πως οι “Ερυθρόλευκοι” πάλεψαν, είχαν τρία δοκάρια και πολλές χαμένες ευκαιρίες, δεν κατάφεραν να πετύχουν γκολ και μοιραία ηττήθηκαν με 0-1.

Την κατοχή ο Ολυμπιακός, το γκολ ο ΑΠΟΕΛ

Ο “Θρύλος” ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και έχασε την πρώτη του καλή στιγμή στο 6ο λεπτό με τον Σεμπά. Παρόλα αυτά, η απάντηση από τον ΑΠΟΕΛ ήταν άμεση και μάλιστα… χαριστική! Οι Κύπριοι βγήκαν στην κόντρα, ο Μιλάνοφ έκανε ανενόχλητος τη σέντρα και ο Σωτηρίου με κεφαλιά, ύστερα από άστοχη έξοδο του Λεάλι, έγραψε το 0-1.

Παρά την ψυχρολουσία, στοίχημα πως οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν πτοήθηκαν και συνέχισαν να πιέζουν και να δημιουργούν ευκαιρίες. Παρόλα αυτά, πότε οι ίδιοι τις σπαταλούσαν και πότε τις έβγαζε ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Φορτούνης σημάδεψε το δοκάρι με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, ενώ στην επανάληψη τη δοκό βρήκε και το σουτ του Σεμπά από πλάγια θέση. Ίδια κατάληξη είχε και μία κεφαλιά του Ιντέγιε μετά από σέντρα του Ντε Λα Μπέγια.

Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Ολυμπιακός δημιούργησε πολλές κλασικές ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει σε ένα γκολ. Η ήττα τον άφησε στη δεύτερη θέση του ομίλου, αλλά μπορεί να αντιστρέψει την κατάσταση.

Πάουλο Μπέντο: Μας έλειψε μόνο το γκολ

Ο Πάουλο Μπέντο στάθηκε στο γεγονός πως ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να βρίσκεται σε κρίση – όπως πολλοί αναφέρουν – ειδικά με την εικόνα που έδειξε στον αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ.

Ο Πορτογάλος προπονητής ανέφερε στη συνέντευξη Τύπου πως το αποτέλεσμα ήταν άδικο για την ομάδα του, αφού οι παίκτες του είχαν εξαιρετική κυκλοφορία, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, ενώ είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Φυσικά, ο ίδιος ανέφερε πως από τους ποδοσφαιριστές του έλειψε η αποτελεσματικότητα και η αξιοποίηση των φάσεων που δημιούργησαν.

Όσον αφορά το… μπέρδεμα στην αλλαγή του Μαρίν, ο ίδιος τόνισε πως έγινε παρανόηση και η αρχική του σκέψη ήταν να βγάλει τον Φορτούνη από το ματς, αφού ο ποδοσφαιριστής είχε και κάποιες μικροενοχλήσεις.

Τέλος, ο Μπέντο ανέφερε πως όλοι στρέφονται στον αγώνα με την ΑΕΚ και πως ο ίδιος είναι σίγουρος πως οι παίκτες του θα κάνουν αυτό που θα χρειαστεί για να πάρουν τη νίκη.

Νίκη και μόνο νίκη

Ο Ολυμπιακός θα φιλοξενήσει την ΑΕΚ στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” την ερχόμενη Κυριακή, στις 20:30 και η νίκη θα είναι βάλσαμο. Οι πρωταθλητές Ελλάδας προέρχονται από δύο σερί ήττες, ενώ για πρώτη φορά μετά από αρκετά χρόνια δεν είναι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Super League.

Ο κόσμος του Ολυμπιακού αναμένεται να στηρίξει δυναμικά την προσπάθεια της ομάδας, αφού το γήπεδο θα είναι κατάμεστο.