Γκέλα για τον Ολυμπιακό απέναντι στην Κέρκυρα

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κερδίσει την Κέρκυρα στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” και απώλεσε δύο βαθμούς στη μάχη του πρωταθλήματος. Οι “Ερυθρόλευκοι” δεν είχαν καλή απόδοση στο συγκεκριμένο παιχνίδι, ενώ και οι αλλαγές που έκανε ο Πάουλο Μπέντο στην αρχική ενδεκάδα δεν βοήθησαν καθόλου.

Παρά την γκέλα του Ολυμπιακού, όμως, μόνο ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν αυτός που πήρε τη νίκη και μείωσε τη διαφορά από τους πρωτοπόρους στους 5 βαθμούς. Οι πρωταθλητές Ελλάδας συνεχίζουν να είναι στο +7 από Παναθηναϊκό και ΑΕΚ που ισοβαθμούν πλέον στην 3η θέση της κατάταξης.

Χωρίς ρυθμό και ιδέες ο Ολυμπιακός

Οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν είχαν καθόλου καλό ρυθμό στον αγώνα και ουσιαστικά ήταν εγκλωβισμένοι από το αμυντικό πλάνο της Κέρκυρας. Ο Καρντόσο δεν βοήθησε καθόλου, ενώ όλες οι προσπάθειες των “Ερυθρόλευκων” στο πρώτο μέρος δεν ανησύχησαν τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Σημαντικότερη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ήταν ένα σουτ του Ελαμπντελαουί, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε να επιτίθεται με σέντρες, αλλά οι κεφαλιές από τους Ρέτσο και Μιλιβόγιεβιτς πέρασαν άουτ. Στο 51ο λεπτό η Κέρκυρα έχασε τεράστια ευκαιρία, αφού ο Τουράμ νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Λεάλι, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να κρατά απαραβίαστη την εστία του.

Στα επόμενα λεπτά ο Πάουλο Μπέντο πέρασε στον αγώνα τους Πάρντο και Μάρτινς, αλλά και αυτοί δεν κατάφεραν να αλλάξουν πολύ την εικόνα της ομάδας τους. Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα ήταν ένα σουτ του Φορτούνη στις καθυστερήσεις του αγώνα, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ. Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς σκορ, με τον Ολυμπιακό να χάνει βαθμούς στο γήπεδό του μετά από 29 συνεχόμενες νίκες!

Πάουλο Μπέντο: Δεν είχαμε ρυθμό και ένταση στο πρώτο ημίχρονο

Ο Πάουλο Μπέντο ανέφερε στις δηλώσεις του μετά το ματς πως η ομάδα του δεν είχε ρυθμό και ένταση στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα και αυτό ήταν κάτι που της στοίχισε. Ο Πορτογάλος προπονητής τόνισε επίσης πως η Κέρκυρα είχε τη δική της αμυντική στρατηγική και τελικά κατάφερε με αυτή να πάρει το βαθμό από τους πρωταθλητές Ελλάδας.

Επόμενος αντίπαλος τα Χανιά

Τον ΑΟ Χανίων θα κληθεί να αντιμετωπίσει το Ολυμπιακός σε λίγες ημέρες, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι “Ερυθρόλευκοι” θα ταξιδέψουν στην Κρήτη με στόχο να τελειώσουν την υπόθεση πρόκριση και να διπλασιάσουν τις νίκες τους στη διοργάνωση. Ο εν λόγω αγώνας θα διεξαχθεί την Τετάρτη, 30 Νοεμβρίου, στις 19:30.