Άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός φιλοξένησε την ΑΕΚ και ήρθε ισόπαλος με σκορ 0-0, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για την φάση των “8” του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι “Ερυθρόλευκοι”, αν και σπατάλησαν ευκαιρίες, δεν κατάφεραν να φύγουν νικητές από το ντέρμπι. Έτσι, η πρόκριση τους στα ημιτελικά της διοργάνωσης θα κριθεί στην ρεβάνς που θα γίνει στο Ο.Α.Κ.Α.

Τα “χάλαγε” στην τελική προσπάθεια

Ο Ολυμπιακός από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης είχε την κατοχή της μπάλας και έκλεισε την ΑΕΚ στα καρέ της. Η πρώτη μεγάλη φάση του παιχνιδιού σημειώθηκε στο 5ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Μάριν, ο Τζούρτζεβιτς έκανε την προβολή, όμως ο Μπάρκας απομάκρυνε ενστικτωδώς τον κίνδυνο. Στο 7ο λεπτό μετά από φάουλ του Μάριν, ο Ζιλέ έκανε το σουτ όμως ο Μπάρκας του αρνήθηκε το γκολ. Στο 11ο λεπτό, ο Φορτούνης με απευθείας εκτέλεση φάουλ προσπάθησε να ανοίξει το σκορ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία της ΑΕΚ. Στο 26ο λεπτό οι Φορτούνης και Τζούρτζεβιτς συνδυάστηκαν αλλά το σουτ που επιχείρησε ο τελευταίος πέρασε πάνω από την εστία του Μπάρκα. Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ που επιχείρησε ο Μάριν στο 29΄.  Η μόνη καλή ευκαιρία της ΑΕΚ στο ματς ήρθε στο 35ο λεπτό όταν ο Προτό μπλόκαρε, σε δεύτερο χρόνο, το σουτ που επιχείρησε ο Τσιγκρίνσκι. Στο 37ο λεπτό, η κεφαλιά του Σισέ πέρασε πάνω από την εστία της ΑΕΚ.

Η πρώτη καλή ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου σημειώθηκε από πλευράς Ολυμπιακού στο 54΄ όταν το σουτ του Σεμπά πέρασε δίπλα από την εστία του Μπάρκα. Στο 56ο λεπτό μετά από γύρισμα του Μιραλάς, ο Φορτούνης βρέθηκε μόνος στο σημείο του πέναλτι, έκανε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία. Στο 60ο λεπτό το σουτ του Μάριν πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπάρκα.

Όσκαρ Γκαρσία: “Χάσαμε πολλές ευκαιρίες”

Σε δηλώσεις που έκανε ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Όσκαρ Γκαρσία, τόνισε πως η ομάδα του αδικείται από τελικό αποτέλεσμα, καθώς έχασε αρκετές ευκαιρίες. Ακόμη είπε, πως οι επιθετικοί του δεν είχαν την απαιτούμενη αποτελεσματικότητα. Πάντως θεωρεί ότι, εάν η ομάδα του αγωνιστεί έτσι και στην ρεβάνς θα είναι αυτή που θα πανηγυρίσει στο τέλος την πρόκριση.

Την Κυριακή με Αστέρα

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Αστέρα Τρίπολης για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της SuperLeague. Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για την Κυριακή 28 Ιανουαρίου και θα ξεκινήσει στις 19:30 ώρα Ελλάδας. Διαιτητής του παιχνιδιού ορίστηκε να είναι ο κύριος Ζαχαριάδης, από τον σύνδεσμο Μακεδονίας, και θα έχει βοηθού τους Νικολαΐδη και Ακρίβο.

Δείτε το βίντεο που ετοίμασε η ΠΑΕ Ολυμπιακός για τον αγώνα του Κυπέλλου με την ΑΕΚ